Chun qiu Yan cheng

všetky plagáty
Čína, 2008, 28x45 min

Haofeng Cheng

MaedhRos

Bylo by zásadní chybou od Chunqiu Yancheng čekat, že se televizní tvorbě v rámci žánru bude nějak zásadněji vymykat. Je to prostě historické drama China style, zatížené jak staletími konfuciánské historiografické tradice, tak čínskou zálibou v přepjatém melodramatu a náklonností k jistým archetypům a žánrovým klišé. Je nicméně velmi zdařilým reprezentantem svého druhu a to, co mám já osobně na čínských historických dramatech nejraději, v něm funguje naprosto znamenitě. ...... V první řadě, je to převážně interiérová konverzačka, v níž se většina konfliktů rozehrává, hrotí a řeší především v diplomatické a řečnické rovině. Ukázek rétorické zdatnosti, úlisné výmluvnosti a kultivované sečtělosti je v každé epizodě přehršel a pokud vás taky tak ohromně baví slovní přestřelky, kdy za nezbytného doprovodu vstřícných úsměvů a uctivých úklon vzduchem poletují slova ostřejší a studenější než čepele dýk, místy se budete opravdu blahem tetelit. ... Velmi tradiční je Chunqiu Yancheng i pokud jde o postavy. Ačkoli bych se zdráhala většinu hlavních protagonistů či antagonistů označit za vysloveně ploché a černobílé, přeci jen jde vesměs o zavedené žánrové typy. Dobře sepsané, vesměs přesvědčivě sehrané a v rámci příběhu velmi uvěřitelné, nicméně archetypální - nikoli psychologicky pojaté a už vůbec ne psychologicky prokreslené. ... Příběh graduje pozvolna a k nevyhnutelnému finálovému střetu spěje s nádherně skličující neodvratností (jež je dána už faktem, že dnes samozřejmě víme, jak to mezi Wu, Yue a Chu nakonec dopadlo). Úplný závěr pak tím spíše zamrzí svojí nedotažeností a nedořečeností. Chtěli-li tvůrci skončit výmluvným náznakem, moc se jim to s tou výmluvností nepovedlo. ...... I přes jisté drobnější výhrady a zbytečně zazděné finále je ale Chunqiu Yancheng poctivá porce přesně toho, co mám já osobně na seriálech této provenience a žánru nejraději - včetně pořádné dávky té voňavé čajové lyriky a posmutnělé nostalgie za prastarou Čínou z kronik a letopisů; Čínou, která vlastně nikdy neexistovala - a o to trvalejší a působivější je její obraz, přestože tu skutečnou Čínu období Jar a podzimů dávno pohltily Válčící státy a nenávratně pohřbil čas. 8.5/10 (Za mě osobně dost silná devítka, ale neměla bych to s tím nadhodnocováním na ČSFD zas tak přehánět.) ()