Major

(festivalový názov)
  • Česko Major (festivalový názov) (viac)

Expresivně natočené strhující drama o tragických důsledcích mravně pochybeného a zbabělého jednání. Policista, který přejede dítě, se obrátí na své kolegy, aby zakamuflovali jeho vinu. Tento krok uvede do pohybu mašinerii temného bezpráví, jež si vyžádá nevinné oběti. (MFF Karlovy Vary)

Maq

Tak jak se to má s tou legendou o laskavé, široké ruské duší? --- Že Rusko není zrovna ideálem svobody, to víme. Média tancují jak Vladimír píská. A přesto se tam najde nejen bumážka, ale i peníze, které umožní natočení filmu tak kritického. Ruská realita je tkaná z hrubšího plátna, a tak i záplaty jsou hrubší než u nás, ale bordelu a svinstva máme i tak až až. Jmenovitě u policie, když už jsme u toho. Kdypak se konečně dočkáme tvůrců, bumážek a peněz, které dohromady vydají na film podobně (sebe)kritický? Vypadá to, že naše věrchuška to má nakonec posichrované lépe než ten zatracený Putin. Jsme holt velmi krotké stádečko, takové vesnické střediskové... ()

flanker.27

Zápletka trochu připomíná některé drsné francouzské kriminálky z 60. a 70. let, provedením a prostředím je to však ruské doslova na krev. Škoda až příliš překombinovaného závěru a dost nepochopitelného zvratu v jednání hlavního (anti)hrdiny se svědomím. Tedy že ho ta výhrůžka dostala, to je jasné, ale proč zvolil řešení, které neodpovídalo jeho předchozím krokům. Když už zašel tak daleko, byla by likvidace nyní už bývalého kolegy celkem logická. Výborná atmosférická hudba a zobrazení drsného prostředí, ve kterém bych se nechtěl octnout. Opravdu soda. ()

*CARNIFEX*

Príslušník polície, mjr. Sergej Sobolev obdrží v skorých ranných hodinách telefonát, že jeho ženu zobrali na pôrodnú sálu. Nakoľko počas jazdy riskuje, stane sa niečo, čo sa dalo očakávať. Nešťastnou zhodou náhod a nedisciplinovanosťou na ceste, zapríčiní nehodu pri ktorej usmrtí malého chlapca. Jediným svedkom je matka. Pre záchranu svojho "života" je ochotný urobiť čokoľvek. Ihneď požiada dvoch kolegov z práce, aby zamietli stopy z miesta činu. Tento bezcharakterný krok spúšťa sled tragických udalostí s ktorými mjr. Sobolev, napriek pocitu viny, nerátal. Prvú polhodinu skutočne realisticky pôsobiaca excelentná dráma vyvolávajúca depresívne pocity, s akými sa človek stretne len zriedka. Následne sa snímok začne uberať smerom, ktorého som sa obával. Režisér sa rozhodol, že film obohatí o ďalšiu zápletku, ktorá už tak vierohodne (na mňa) nepôsobila. Strašná, neskutočná škoda, ako sa podarilo tento film, napriek výbornému námetu, "zavraždiť". ()

emma53

Já si vůbec nemyslím, že je to špatný film nebo dokonce nereálný a podobně. To by potom hodnocení třeba Policejního odznaku muselo být možná ještě o pár procent nižší. Proč by se to nemohlo stát? Naopak, kdyby mně někdo vyprávěl, že to v Rusku zažil, tak by mně to nepřišlo až tak neuvěřitelný. Tak je to film a musí se brát pochopitelně s reservou, celá ta anabáze byla zhuštěná do cca 90 minut a něco podobného, například již ve jmenovaném Policejním odznaku se rozkrývalo v několika sériích. Krytí si zad od shora až dolů a ten, kdo se trochu vymkne kontrole v nějakém menším uskupení, tak má holt smůlu. Buď potlačí svědomí a nebo.........já se tomu opravdu tolik nedivila. K tomu studená a drsná atmosféra, která perfektně sedla k takovému marasmu a jen ještě víc podtrhla hloubku lidské malosti a zbabělosti. Za mě čtyřka jak vyšitá. ()

tahit

Kde jsou ty časy, když jim dal komsomol vše potřebné pro život. Chovají se jak svoloč amerikanskaja. Škoda, že tu není žádný Vaska Trubačov, který by třeba ojedinělé excesy ochlastů vyléčil. Třeba vyhlášením nejlepšího policejní mlátičky týdne a konec by mohl mít lepší verzi. Buďto mělo jít o psychologické drama se vším všudy, nebo pořádný akční nářez v ruském balení. Ač film není špatný, tak pro mne je to jistý hybrid žánrové směsi, který ubírá příběhu na životnosti. ()