Expedice Tara Oceans

• Francúzsko Tara Oceans
Francúzsko, 2011, 4x53 min

Réžia:

Michael Pitiot

Píše se rok 1966. NASA vysílá do vesmíru sondu nazvanou Lunar Orbiter 1. Jejím úkolem je pořídit fotografie Měsíce. Snímky lidstvo doslova šokovaly. Překvapení však nevyvolaly fotografie Měsíce, ale snímky planety Země. Poprvé v historii dostali lidé důkaz, že jejich domovská planeta je jeden velký oceán, že Země je vlastně moře. V současnosti toho člověk o pevnině, jejích horách i nížinách, ví už skutečně mnoho. Podrobně je prozkoumal a objevil jejich bohatství. Je možné říct, že dnes pro něj na pevnině už neexistuje nic neznámého. Poslední tajemství planety se skrývají zde – v oceánu. U jeho hladiny i v temných hlubinách zde žije nepřeberné množství různorodých miniaturních živočichů a rostlin. Nepodobají se ničemu, co známe z běžného života. Mají však pro planetu zásadní význam. Stáli dokonce u zrodu života na Zemi. Označujeme je řeckým slovem plankton, což znamená „ten, co se potuluje". (oficiálny text distribútora)

Paity

Tím, že jsem dopředu věděl o co přesně jde už jsem tak šokován nebyl. Nicméně uznávám, že jde o vel,i zdařilou záležitost a to hlavně po viuzelní stránce. ()

Dragoni

Vědecká expedice jejíž cílem je cesta kolem světa po oceánech a mořích, při níž bude posádka jachty TARA sbírat vzorky planktonu pro další vědecké výzkumy. 75% ()

• Loď Caractéristiques de Tara je dlouhá 36 m, široká 10 m, váží 120 tun a materiál trupu je z hliníku. Loď navrhnul Luc Bouvete a Olivier Petit. (Dragoni)
  • Cesta trvala 938 dnů při počtu 35 navštívených zemí. Osádku tvořilo 15 lidí na palubě (lůžek na lodi je 14), za celou expedici se vystřídalo na palubě 196 lidí, z toho 70 členů posádky a 126 vědců. (Dragoni)