Pripravený na odchod

(festivalový názov)
  • Česko Srečen za umret (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Slovinsko / Chorvátsko, 2013, 100 min

Hořkosladký portrét muže, který čelí samotě přicházející se stářím. Nikdy není pozdě začít žít, jako by dnešek byl náš poslední den. Příběh o tom, jak stárnout, ale nevzdávat se, příběh o životě a umírání. Ivan, učitel hudby v důchodu, který už dávno oslavil sedmdesáté narozeniny, je unaven životem. Koupí si místo na hřbitově s ničím nerušeným výhledem na Alpy a přestěhuje se do domova důchodců, aby mohl nerušeně čekat na smrt. Stane se ale pravý opak. Na hodinách počítačů objeví radost ze života a konečně začne žít. Tragikomedie o starém bručounovi, který se rozhodne najít štěstí dříve, než zemře. (Finále Plzeň)

morgos

Musím říct, že se mi film až nečekaně líbil. Od začátku jsem čekal film, který bude plný samých klišé a stereotypech o důchodcích a smrti, ale toto se nekonalo. Sice tam ukazují stereotypy jako zamilovaný stařík který se chystal do hrobu a pak si to rozmyslel nebo to jak jsou moderní technologie pro dnešní seniory spíš vtipné než praktické ale je to tak nějak jiné a opravdu vtipné. Musím říct, že hlavní postava je opravdu výborně zahraná. Film ukazuje, že i v malém Slovinsku se točí výborné filmy. Celkem lituji, že jsem na Finále Plzeň stihl vidět pouze tento film ze sekce ZOOM Slovinsko. ()