Čistič

(festivalový názov)
  • Peru El limpiador
Peru, 2012, 95 min

Postarší Eusebio je dezinfektor. Pracuje v Limě postižené neznámou smrtelnou epidemií. Při jednom z „úklidů" nalezne osmiletého chlapce, kterého se ujme. Minimalistické a působivě natočené drama s prvky černého humoru získalo Zvláštní cenu poroty na MFF v San Sebastiánu v sekci New Directors. (MFF Karlovy Vary)

havLord

Film, kteremu rozhodne neupiram hluboke myslenky a citlive uchopena zavazna socialni temata. Nicmene, i umeni, ktere ma co rict, se da udelat zabavne. A zabavou nyni nemam namysli vybuchy, vystrihy, vtipky za kazdou cenu atd., ale to, ze je alespon obcas nejaky zajimavy zaber, hudba... coz tento film skutecne nenabizi. A co predevsimm nenabizi, je nejak zajimavy dej, kde bych opravdu premyslel o tom, a zajimalo me to, co nastane dal. /// kdyz se k filmu vracim, tak ve me preci jen rezonuje, vice, nez jine podobne filmy. Ale ta nestravitelnost samotneho sledovani je stale platna. Lepe by to podle meho fungovalo jako mensi, 20-30m okenko do zivota Eusebia a Joaquina. ()

dopitak

Vykreslení apokalypsy záběry prázdného metra, vylidněného letiště apod. je fajn, ale atmosféře to prostě nestačí. Hlavní postava nemá charisma, a motiv "dostal jsem se k tomu jak slepej k houslím a musím se starat o cizího haranta" už tady byl tolikrát, že jen opravdu šikovný scénárista by ještě přišel s něčím převratným. Nestalo se, a na případ nového viru se zapomene rychleji, než bys řekl "Lima". Cinema Mundi, 2014. ()

Wewerush

Citlivé drama, které popisuje vztah postaršího muže s malým chlapcem. Oceňuji jednak komorní provedení, zasazení do apokalyptické reality, která je ovšem vnímáne z úplně jiného pohledu, než na jaký jsme zvyklí a jednoduchou ale přesnou práci s mizanscénou, interiéry a kamerou. ()