Flamenco Hoy de Carlos Saura

(divadelný záznam)
  • Česko Flamenco Hoy Carlose Saury (viac)
všetky plagáty
Hudobný / Tanečný
Španielsko / USA, 2012, 100 min

Flamenco Hoy v režii slavného filmaře Carlose Saury nabízí nevšední pohled na současné flamenco – úchvatný tanec, hudba nabitá energií a zpěv, při kterém se tají dech. Diváci proniknou do světa současného flamenca díky dvaceti nejtalentovanějším španělským umělcům nové generace v hudební režii známého pianisty Chano Domíngueze a choreografii Rafaela Estéveze a Naniho Pañose. Filmový režiséři Pierre & François Lamoureux tento výjimečný taneční film převedli do 3D, díky čemuž již beztak dynamické představení působí ještě intenzivněji. (oficiálny text distribútora)

radektejkal

Před pár lety jsem byl v Essenu podívat se na koníčky (Equitana) a v jedné zapadlé chodbě se mi podařilo natočit dva vystupující, jak tančí flamenco sami pro sebe, i když po chvíli se přece jen chodba zaplnila tleskajícími. Nejsem zpátečník, ale měl jsem intenzivní pocit, že právě toto je flamenco, živé (viz Saurova Iberia) a nespoutané, kdežto zde jsem měl pocit dětského okouzlení cirkusem (bohužel/dík už dávno nejsem dítě). Všechno má svoji mez, a když se překročí, stává se něco něčím jiným. ()

Lindiště

Moc baletní a akademické, celkově na můj vkus moc moderní. Jsem stará konzerva a mám prostě radši klasické flamenco, ale v každém případě se na to i tak dívalo (a poslouchalo) hezky. ()

shantim

Tanečníci a hudebníci podávají ve filmu úchvatné výkony, jedná se však pouze o divadelní záznam a nikoliv svébytný film. Výkony umělců bych tedy sice hodnotil pěti, filmu však musím udělit pouze tři hvězdičky. ()

tomtomtoma

Flamenco Hoy de Carlos Saura je kulturním přizpůsobením pro jásot turistů (nezáleží mnoho, že valencijské publikum bylo zřejmě tvořeno převážně Španěly). Saura zrežíroval flamencové představení, Pierre a François Lamoureuxovi jej zaznamenali na kamery. Saura si z vlastních "flamencových" filmů vybral prvky, skupinky a částice a sestavil z nich pódiové představení, líbivé, barevné, pop-artové (všechny nadstandardy jsou celku popu přizpůsobeny). Přestože v představení neschází silné, pozoruhodné momenty, nedokáže strhnout ani niterně oslovit podobně jako Saurovy "flamencové" filmy. Flamenco Hoy de Carlos Saura je turistickou atrakcí a pop-artovou formou osobité španělské kultury. ()