Země versus pavouk

(neoficiálny názov)
  • USA The Spider (viac)

Muž se v noci nevrátí domů a přesto, že to neudělal poprvé, jeho dceři Carol se na tom něco nezdá a vydá se ho se svým přítelem hledat. Brzy objeví vrak otcova auta a poblíž vchod do jeskyně. Pár se vydá do jeskyně otce hledat a narazí na gigantického pavouka. Podaří se jim utéct a vše nahlásí místnímu šerifovi, který se vydá pavouka pomoci DDT zneškodnit. Omráčeného pavouka vezmou na univerzitu v domnění, že je mtvý. Ten se probouzí a vydává se drancovat město a vrátit do své jeskyně, kde je naneštěstí Carol, která se tam vydala se svým přítelem hledat náhrdelník po otci. (jonyyy)

corpsy

EARTH VS SPIDER je pre mňa najlepším flákom Čertíka Bertíka I. Gordona, jeho etapy z 50. rokov. Je to WTF podobných rozmerov, ako samotný pavúk a ponúka poriadnu dávku zábavy. Teda ak o takúto zábavu stojíte a nevadí vám, že je to ČB, je to vyše 60 rokov staré a máte radi dobové sci-fi horory(?). Toto je jeden z príkladov, ktorý by mal slúžiť pri vyučovaní na filmových školách. ()

Oktavianus

Že se pavouk probudil v tělocvičně po zkoušce té dětské rokenrolové kapely, to mě vůbec nepřekvapuje. Jejich kakofonie primitivního rokenrolu by probudila i mrtvýho, ale na druhou stranu, se zvuky, které vydával pavouk, si nemají co vyčítat, hrůza byla oboje. Triky jsou klasicky gordonovsky špatné, pavouk je hodně průsvitný, kulisy velmi evidentní, děj pitomý, bez logiky a s mizernými dialogy... prostě Bertík Gordon. Ale mě to bavilo, pavouci se mi hnusí tak nějak všichni, a tahle chlupatá tarantule či co to bylo byla opravdu pěkně nechutná. ()

pepua

Romantické dobrodružství mladého zamilovaného páru v jeskyni, kde žije gigantický pavouk. Že se tvůrci opravdu bavili dokazuje plakát na předchozí Gordonův film The Amazing Colossal Man a také menší reklama na další film, právě promítaný v kinech (i ve filmu): „My dad just got in a new picture, and I haven't even seen it yet. Something about puppet people. It sounds pretty wild!“ Samozřejmě, je to sice naivní, ale přesto poctivě udělané zábavné sci-fi béčko, oproti např. podobnému filmu The Giant Gila Monster jde opravdu o zábavný počin. ()

nevermore

Earth vs. The Spider se již svým vzezřením řadí spíše k hororům klasickým než hororům bčkovým. Osobně si myslím, že jde o jeden z těch určitě lepších počinů "mistra" Gordona.. Scény, kdy je pavouk snímán z blízka, a zbytek lidí stojí v pozadí, nabuzuje docela důvěryhodně dojem toho, že je velký. Ono totiž v 50. letech to tak ještě fungovalo. Akorát když pak stejný postup Gordon použil v o 20 let novejším a již barevném "Mravenčím teroru", už to fungovat opravdu nemohlo. Earth vs. The Spider je o několik tříd lepší než taková "Giant Spider Invasion" (1975) s obrovskou a neuvěřitelně uměle působící figurínou pavouka (a to si srovnejte časový rozdíl mezi těmito filmy!!). Přece jen tolik specifický pohyb živých pavouků dělá hodně. Žádná mutace z radioaktivního odpadu, žádný útok z kosmu, pavouk prostě je. Je v jeskyni :-) Žádné našroubování dementního důvodu, kde se tam vzal. Avšak co ten pavouk vyluzoval za zvuky to nechápu. Dalece to celé předčilo oba filmy, které jsem zde jmenoval. Zkrátka 51 let starý film, který opravdu není vyloženě špatný. ()

Bloody13

Ach jo... tohle je hodně slabý kousek z mé oblíbené "pavoučí říše". Ani ne tak v efektech (na stejném principu byla založená o tři roky starší Tarantule, i ta byla však viditelně lepší), jako spíš v chatrném příběhu a mizerných postavách, kterým chyběl zdravý rozum. No posuďte sami: kdybyste byli napadeni v jeskyni osmimetrovým pavoukem, a jen tak tak ztěží vyvázli, vrátili byste se na stejné místo kvůli kusu šperku? Logika hadr! Ach jo.. no a ta obří papírová jeskyně, co měla 30 metrů čtvereční, budila ve mně dost rozpačitý dojmy. Třešničkou je ale ten skřek samotnýho chlupatce, to se nedá popsat, jedině slyšet. Ale to rozhodně nedoporučuju. Jednu hvězdu dám za pavouka, ale to jenom díky tomu, že jsem chovatel. Škoda, chtěl bych zase vidět nějakej slušnej pavoučí horor. ()