Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

mazic odpad!

děkuji všem kreténům, kterým se tento film líbil, že mi dali naději, že uvidím historicky druhý film s balem, kde mě nebude vytáčet - takže první procenta dolů za Vás. minus další procenta je klasicky za balea. to by bylo, aby mě celou dobu nevytáčel. další procenta dolů je za balea mluvícího anglicky s akcentem. minus další procenta za životní moudra řečená na automobilové dráze za svitu měsíce. minus za 2/3 času záběrů na pedál a řadící páku smíchaný s drsným výrazem christiana. minus vůbec za tu potřebu se předjíždět a jezdit jak kretén jednu trasu furt dokola. takže první film, který se mi historicky dostal do minusu v hodnocení (ale sharkando bych asi taky dostal do minusu, takže druhý film) ()

Dave Lister

Stává se vám, že občas máte pocit, že dojdete naplnění? Může to být mnoha způsoby, já dnes prožil filmové naplnění. Když jsem šel letos na film Joker, myslel jsem, že nic lepšího už letos nelze vidět. Jak jsem byl pošetilý. Film od skvělého režiséra Jamese Mangolda mi ukázal, že tomu tak opravdu nebude. Le Mans 66 je to nejlepší co jsem letos viděl a mám takový pocit že to není film roku, ale film pětiletí. Natočit tak neskutečně chlapský film, který je plný testosteronu a zároveň je dojemný i vtipný a vyhýbá se patosu, kde ho nebylo ani co by se za nehet vešlo, to je už velké umění. Kamera zachycující vozy, ve skoro nadzvukové rychlosti byla naprosto geniální. Funguje tam úplně vše! Christian Bale a Matt Damon se naprosto doplňují. Hrají tak úžasnou symfonii a opět se potvrzuje, že jde o velké hvězdy stříbrného plátna. Vedlejší role jsou zastoupeny také vynikajícími herci a mafián Tano Cariddi jako velký šéf Ferrari je milé překvapení. Dnes jsem viděl velké filmové dílo a myslím, že letošní boj o zlaté sošky, bude velmi zajímavý. Pokud by Čsfd mělo možnost šesti hvězd, tak je rozhodně Le Mans 66 dostane. ()

Sharleen76

Jsem plná emocí. Nevím jestli kdy nějaký film Le Mans '66 překoná. Pokud milujete silné příběhy a chcete vidět herecký koncert Christiana Balea a Matta Damona, běžte do kina. Dlouho tu nic lepšího neuvidíte! ()

LordMysti

Na film jsem byl neskutečně natěšenej a to byla možná ta chyba... Hne dna úvod - ne pro mě to nebylo lepší než Rivalové. A to z několika důvodů - ten hlavní hodně osobní - F1 mám radši než vytrvalostní závody, mám blíže k Ladovi a Huntovi než Shelbymu a Milesovi. I lidé kteří nesledují motorsport znají Nikiho Laudu a v Rivalech se dozvěděli hodně z jeho života, poznali jakéhosi Hunta, poznali jejich rivalitu. Bohužel v Le Mans 66 to není vyloženě zajímavý příběh jednoho člověka, je to lehce naznačený povrchní příběh dvou lidí. OK nevadí, jdeme dál - závodění. V Dolby Atmos (vřele doporučuji) parádní zážitek. Bylo vidět že až na pár opravdu trapných počítačových záběrů zde byla použita klasická poctivá fimařina - a to je hrozně dobře. Postupem času se ale záběry na závodní auta stále opakují a drží stejného zažitého scénáře, navíc s obrovskými hlavami uvnitř :). Ale jinak OK, závodní záběry zde asi lehce předčili ty z Rivalů, které byli mnohem více omalovánkové. No a pak mě trochu vadil ten přehnaný tlak, vytvořit ve filmu za každou cenu zápletku - poctivý závodník vs management a jeho intriky. Za mě se v tomto ohledu tlačilo na pilu více než bylo zdrávo. Za mě osobně jsem čekal ještě více technických detailů, myslím že ani nezapáleného fanouška by to neurazilo. Každopádně za mě 90% a parádní podívaná. ()

haWranka

Tak asi takhle - film je to řemeslně skvělý. Nádherná atmosféra 60. let, kamera povedená, hudba v pohodě. Ale hlavně herci, ti byli perfektní. Hlavní i vedlejší role, všichni výborně zahraní, uvěřitelní. Líbilo se mi to. Ovšem nějak nedokážu pochopit ten obrovský humbuk, 5. místo v žebříčku ani onu často zmiňovanou osudovost. Příběh se mě dotkl, to ano. Smála jsem se, slza ukápla, napínavé to bylo. Ale... Nevím, čím přesně to je, ale víc nic. Jediná konkrétní věc, která mi vadila, byl místy scénář. Některé věty mi působily kopřivku, a to taková přemoudřelá filozofická moudra, která by člověk v reálu nepronesl a podle mě do podobného filmu nepatří. ()

Mouchal

Ikdyž mi jsou auta naprosto volný, dokážu je od sebe odlišit jen podle barvy nebo SPZky a automobilové závody jsou pro mě jakožto sport na sledování absolutní utrpení, nemohu říct, že bych se u tohoto filmu nudil a to má slušných 2,5 hodiny. Řekl bych, že to je přesně ta vizitka dobře natočeného filmu. Že dokáže vzít téma, které mě nijak nezajímá, ale zvládne to podat tak dobrým způsobem, že i tak mi to přijde fascinující. Samozřejmě tomu zde dopomohli i vynikající herci a jejich skvělé ztvárnění této legendární bitvy dvou slavných automobilek. Bale si stále drží místo pro jednoho z nejobětavějších herců a ikdyž už s neustálými změnami své váhy skončil (díkybohu za to), tohle mu už nikdo nevezme. Spolu s Damonem mají skvělou chemii a na jejich poněkud zvláštním přátelství celý tento film stojí. Proč tedy ne za 5*? Jednoduše proto, že snímek Rivalové mě strhli několik let zpátky přece jen o něco víc. Něco málo tomu chybělo, ale i tak se jedná o skvěle natočený film. 85% ()

bearmeedek

Asi se stává pravidlem, že koncem roku chodí do kin velké filmy. A někdy se z nich stane i film roku. Damon a Bale jsou krásně soudržně nesourodá dvojka. Papaláši od aut by se klidně některými praktikami vyrovnali papalášům socialistickým. Film neřešil jen prostředí závodů, které bylo naprosto super, ale věnoval se i soukromí "problémového" závodníka. Překvapení na konec? To si pište! Klidně bych film o něco zkrátil ... ()

balcazar

Za šikovný ťah považujem dve roviny, ktoré sa vo filme odohrávajú a v ktorej jedna postupne preberá dominanciu. Film sa začína tou prvou - Ford chce postaviť silnejšie auto a natrieť to Ferrari. Opakoval som si: no a čo? Keď sa však začal čím ďalej, tým viac venovať Kenovi Milesovi a jeho príbehu, začala sa tá pravá jazda. Horkokrvný blázon a génius v jednej osobe Christianovi Balovi navyše sadol ako riť na šerbel. ()

Boris.

Úžasnej příběh se skvělejma hercema v hlavních rolích. Navíc sem si mohl poslechnout řev motorů při 7000ot./min se zvukem Dolby Atmos - to sem teda vnímal jen chvíli ze začátku, ale pak mě vtáhnul děj a na nějakej Atmos sem si ani nevzpoměl. Ale celkově naprostá spokojenost. ()

Maximilianus

Takí druhí Rivali, aj keď tento film je skôr o priateľstve, prekonávaní prekážok, motoristickom biznise a súperení dvoch značiek, nie ľudí. Pretekové závody boli natočené výborne, na veľkom plátne to vyzerá ešte lepšie. Stopáž je celkom dlhá, ale ubehlo to celkom rýchlo. Christian Bale hrá veľmi dobre, ale aj postava Matta Damona je sympatická. 7,8/10. ()

bono22vox

Christiana jako herce miluju už od Říše Slunce. A opět mi dokazuje, že jsem se v něm nespletl. Díky němu a Mattovi sledujeme ten nejlepší film o autech, závodech, přátelství a osudovosti v jednom balení... Celý snímek je velký zážitek, a kdybych byl i dokonalým znalcem automobilového průmyslu a dějin, tak bych tento film měl zřejmě za totální orgasmus. Ale i tak si ho užijete a budete svědky něčeho co jste na plátně už dlouho neviděli... ()

holub109

Nečekal jsem až takovou pecku. Audiovizuální bomba s parádními herci a zajímavým příběhem. Tohle se prostě neskutečně povedlo a téměř nemám co vytknout. Zkrátka nádherný závodní film, James Mangold ukazuje, že patří mezi nejlepší tvůrce současnosti. 95% ()

Pavel82

Není to film, na který bych se hned podíval znovu (narozdíl od Rivalů), ale jeho kvality jsou nepopiratelné. Vše tu sedlo jak prdel na hrnec. Vynikajícně budované drama, které se rozjíždí jako šneček a na konci kolem Vás profrčí nadsvětelnou rychlostí. Ta rychlost je tu opravdu přímo cítit z plátna. ()

radeckator

Ach jo, ó ty velká a nejlepší Ameriko. Pominu-li fakt, že moc nemusím filmy ze sportovního prostředí, kdy nedoceněný loser nakonec vždy vyhraje nad zlým favoritem, tak toto byl čistý mozkovymívač pro celý USA. Zlí talijáni v čele se šíleným Ferrarim, ukradený vítězství díky špatným pravidlům, ti správní jsou vždy správní a sympaťáci a ti špatní zase nesympatičtí gauneři, milující a všechápající manželka, syn, který všemu rozumí, radí profesionálům a na všechno má ten správný hluboký pohled,... Jen ten pes co v poslední vteřině unikne smrti, jen ten pes tam tentokrát chyběl. ()

Likan7

...aneb. když se Vám všechno sejde v jedno kolo. Zatáčky projíždíte čistě, vyhýbáte se nerovnostem a všechno do sebe zapadne. Jak ironický jak pěkně tenhle popis k filmu padne. Mangold je skvělej režisér a pokud dostane scénář, dokáže vykouzlit parádní film. Kamera je dech beroucí, střih dokonalej a Bale prokletej, protože nechápu, že mu to nevyneslo minimálně nominaci. Letošní Oscaři jsou holt v hereckých kategoriích našlapaný jak Ford GT40. Někomu možná bude nevyhovovat délka, ale pro vykreslení tehdejších závodů je to naprostá nezbytnost. Já naopak bych závodní víkendy s Milesem a Fordem navštěvoval klidně ještě hodinu, ta kamera, střih a zvuk je fakt něco nadpozemskýho. A pokud si vezmete, že posledních 45 minut se JENOM závodí, je to prostě paráda. ()

darthvader77

Živoucí důkaz toho, že současná kinematografie je stále schopná se vyhrabat z těch sračkech do kterých v poslední době zapadla sejdou-li se kvalitní talentování tvůrci se zápalem pro věc. A o talentovaných lidech se zápalem pro věc je celé Le Mans. Christian Bale se díky tomuhle filmu oficiálně zapsal jako můj nejoblíbenější herec vůbec. Dynamické dialogy jsou svižnější a zábavnější než kdejaké akční scény a samotný závěr super. Při proslovech Forda, Milese či Shelbyho se mi zrychloval tep srdce a závěrečný Le Mans naprosto fantastický stejně jako, že tou největší poklonou je úcta nepřítele. Oceňuji také (ne)šťastný hořkosladký konec, který umí napsat pouze život sám. Beze vší pochybnosti jeden z nejlepších filmů roku. ()

Hashirama

Bohemian Rhapsody pro motoristy a nejen pro motoristy. Hollywoodsky zromantizovaná pohádka o lidském snu, ambicích, vášni a vůli, s ohromným diváckým potenciálem, jelikož díky oproštění od komplikovaných biografických zákoutí a jistému zjednodušení do lehce stravitelné filmové podoby, a také díky bezchybnému řemeslu, může zaujmout a bavit úplně každého. A přestože se film relativně dlouho drží v mantinelech obyčejné dějové rovinky, což může leckoho nudit, nebojí se v závěrečné hodině nahodit vyšší otáčky a ujíždět divákovým očekáváním jedním zákrutem za druhým. Mangold tak ke konci servíruje několik emocionálních vrcholů v relativně rychlém sledu, a výsledný dojem je pak ještě silnější. Chybějící nominace za režii a hudbu jsou trestuhodné! ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)