Jeans & Martò

(festivalový názov)
  • Taliansko Jeans & Martò

Někdy i zjevně obyčejné lidské životy skrývají mimořádné příběhy: příběhy neznámých lidí, v nichž dřímá vnitřní síla, která může změnit svět. Roba pochází ze zapadlé vesničky kdesi v Etiopii. Jako člen rodiny Karrayu vyrostl mezi pastevci a jejich velbloudy a jeho cesta životem byla už od narození jasně dána. Nicméně touha po vzdělání obrátí jeho život naruby a spustí řadu nečekaných událostí: útěk z rodného území do hlavního města, konflikt s rodinou, vnitřní pochyby a touhu po usmíření, osamělost městského života, nečekanou cestu do Itálie, smrt bratra v etnickém konfliktu a konečně naplnění velkého snu.
Džíny a martó odhalují složitost “Etiopie nového milénia”, sevřené mezi moderním světem a tradicí, pasteveckým a městským způsobem života, mezi starou a novou generací, která se zoufale snaží přizpůsobit závratně rychlým změnám. Robův jedinečný pohled na věci nabízí nový způsob přemýšlení o palčivých problémech dneška, zejména to, jak může staré a nové společně tvořit lepší budoucnost pro všechny. (Antropofest)

Aljak

Zaujímavý príbeh o etiópskom chalanov, ktorý sa rozhodol, že sa vzoprie kmeňovým pravidlám a namiesto dohodnutého sobášu a naplánovanému životu v duchu tradícii sa vyberie dobývať veľkomesto a splní si svoj sen o štúdiu. Príbeh to bol nesmierne pozoruhodný a keby ho videli aj v niektorých kmeňoch, asi aj inšpiratívny, no to spracovanie sa mi až tak nepozdávalo. Miestami mi to pripomínalo skôr hraný film a nie dokument, čo trochu popieralo autenticitu. No na druhú stranu si to zachovalo svoju objektivitu a celé to Robove putovanie bolo sprevádzané pochopiteľne počiatočnou nevôľou vlastnej rodiny. ()