Šedé pírko

• Sovietsky zväz Seraja šejka (viac)
Krátkometrážny / Animovaný
Sovietsky zväz, 1948, 20 min

Kačenka se jde před cestou na jih rozloučit s kamarádem zajíčkem. Po rozloučení z výšky zahlédne, že si na jejího kamaráda brousí zuby lstivá liška. Neváhá ani vteřinu a lišce se neohroženě postaví. Kamaráda ubrání, liška jí však zraní křídlo. Malá kačenka s šedým krkem tak nemůže se svým hejnem odletět a musí přes zimu zůstat v rodném rybníce. Jako by toto neštěstí nestačilo samo o sobě, rozhodne se liška udělat z ní součást svého jídelníčku. Teď je zase na zajíčkovi, aby svou kamarádku před liškou zachránil a pomohl jí přežít zimu. (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Miluju kachny, s lehkým náskokem před supem bělohlavým jsou to moji nejoblíbenější ptáci. U zajíčků, králíčků, veverek a hlodavců a zajícovců vůbec je to jasný, jsou důkazem boží existence (dikobraz navíc důkazem božího smyslu pro humor). Kdo by neměl rád lištičku? (I když je to povětšinou mrcha, ten šarm se jí upřít nedá.) Koho by nepobavil tetřev hlušec? Dost možná přímo honzlovec? Další z řady pohádek, u kterých jsem byla ráda, že mám po ruce balík kapesníků a nezdržela jsem se infantilního - jéééé. ()

flanker.27

Můj vztah ke kachnám je obvykle poněkud jiného rázu, než že bych plakal nad jejich rodinným shledáním, takže mám pro lišku jisté pochopení. Ale ono to bylo takové, no takové hezké a dojemné. ()