Without Ward

silentname

Budem tu celkom úprimný. Keď som do "Without Ward" vstupoval, tak nejako som dúfal, že sa dočkám niečoho zaujímavého. Koncept bol celkom originálny a dokonca aj predstava, že by sme žili vo svete, kde sa celý svet musí prispôsobiť novému systému zvaný: "kontraktualizmus" je veľmi zaujímavá. Film tak nejako ukazuje prečo ten systém začal, kde nastala následne chyba a ako ľudia stále čakajú, kedy budú nové kontrakty ratifikované, aby mohli reálne opustiť svoje domy a mohli sa voľne pohybovať na vzduchu. A ako všetko čo je povolené a čo nie je povolené, prípadne čo môže niekto urobiť a nemôže je dohodnuté v kontrakte. A potom tu máme hlavného hrdinu Garpa, ktorý veľmi dobre pomenuje od začiatku problémy tohto pokryteckého sveta. Pretože trestom za porušenie kontraktu nie je pokuta alebo väzenie. Ale rovno zastrelenie. A na všetko dávajú pozor právnici. Ok... toľko informácií k svetu, teraz si niečo povedzme o tom, prečo to podľa mňa funguje. V prvom rade je super, že film sa na nič nehrá. Nepotrebuje si brať servítku pred ústa a dokonca prinesie niekoľko scénok, ktoré som si nikdy nemyslel, že vo filme uvidím. A zahrajú to ako skutočne kvalitný moment. Myslím si, že za najlepší považujem ten kedy Voraz bude utekať od Sols. Ten dôvod úprimne nemá chybu. Ale je vo filme viacero takých momentov. Možno vás znechutia, mne však v dnešnej dobe kedy sa humor neskutočne uhladzuje prídu maximálne osviežujúce. No ústredná romanca dáva tomuto filmu to potrebné srdce a ten impulz na to, aby fungoval. Je úžasné, že niečo začne stalkovaním cez okno a výsledne to vyústi do veľmi úprimnej romantickej linky medzi dvomi ľuďmi, ktorej som úprimne uveril. A okrem toho so svadbou... veľmi kreatívne vymyslenou. Pôsobí to skutočne. Rovnako ako iné veci. Ako napríklad strava. Normálne jedlo v tomto svete neexistuje, všetky živiny sa ťahajú z nejakých fliaš, ktoré však dávkujú právnici. Takže ak chcú spoločnú večeru mimo postelí za dohľadu právnikov, čo tak bretariánske hody, kde sa tvárime, že stôl je plný všetkého možného. Je tu aj niekoľko iných zaujímavých aspektov. Ako napríklad fakt, že Beverly sa po prebratí z "Hazu" ostala slepá. Celkovo mám pocit, že tie nápady filmu pomáhajú fungovať. A sú dobré vymyslené. A tie scénky, ktoré z toho budú plynúť vďaka tomu majú patričný efekt. Neviem či je toto film, ktorý ocení veľké publikum (myslím si skôr, že nie), no pre mňa ako diváka, ktorý hľadá občas aj nejaké výstrednejšie filmy s originálnymi nápadmi a zaujímavým spracovaním tomuto dávam skutočne palec hore. Pre mňa skvelý film, ktorý ostane ale mnohými nedocenený. Hodnotenie: A ()