Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa SpaceOdyseus k tomuto seriálu (40)

Série 4 (2017) (S04)

Ve ctvrte serii se celkem zazracne povedl navrat ke korenum i posouvani do zatim neprozkoumanych vod. Celych sest epizod je nabitych dejem, jak je u Knighta zvykem, velmi tezko se hleda vata. Snad vse tu ma misto a slouzi bud postavam, deji, nebo divakovu poteseni. Tak se mi to libi a na patou serii se tesim opravdu hodne. Dlouho jsem nevidel tak kopnzistentne makajici serial pres 4 sezony. ()

Oprátka (2017) (S04E01)

Uff, zacina to zostra. Vypada to, ze zase dostaneme trosicku neco jineho, tentokrat variaci na anglickeho Kmotra? To se mi libi. A ten cliffhanger na konci? ()

Neznabozi (2017) (S04E02)

Peaky fockin blinders! Paradni dil, kde vladne Adrien Brody (snad poprve co ho znam) i Malicek. Vypada to na skvele rozehranou gangsterskou sachovou partii. ()

Kos (2017) (S04E03)

Budu se opakovat, ale je to porad parada. Tommy se stale snazi zonglovat se vsim, ale ze by uz mel plne ruce a musel zakonite neco upustit na podlahu? ()

Nebezpečný (2017) (S04E04)

Parada. Blinders kuji pikle, italove kuji pikle, vsichni na sebe kuji pikle a me to moc bavi. ()

Souboj (2017) (S04E05)

Skvele to houstne, at uz v akci jeden pripraveny proti peti prekvapenym, nebo v slusne dialogovce mezi Hardym a Brodym. Parada. ()

Společnost (2017) (S04E06)

I pres trosku deux ex machinni twist behem vyvrcholebni to bylo paradni zakonceni skvele serie. Patou hvezdu pridavam za doslov, ktery byl celkem temny a daval Tommymu a cele serii skvely charakterovy oblouk a velmi zajimavy prislib do dalsi serie. ()

Série 5 (2019) (S05)

Nebal bych se rict, ze petka je nejlepsi serie zatim. Od zacatku do konce jsem byl nadseny a i po skonceni na to musim myslet. To budou dlouhe dva roky do sestky. ()

Černé úterý (2019) (S05E01)

Zpomalene kraceni do kamery s plameny na pozadi je zpatky, trikrat hura! Prvni dil to skvele rozjel. Tommy je v parlamentu, krach na burze, rodina je ve srackach. Tak se mi to libi. ()

Černé kočky (2019) (S05E02)

Banda skotskych horalu, co si rada sborove zpiva, vypada na dustojne protivniky. A Tommyho dno se stale prohlubuje. Presne tohle me na Peaky Blinders bavi. ()

Strategie (2019) (S05E03)

I trojka je nabita po pudu skvelosti. Zacina to uzasnou scenou v klastere a pokracuje pres skvelou jednozaberovku s ARthurem a kvakerem. Paradni dil. ()

Smyčka (2019) (S05E04)

Zase to je strasna parada. Aby tu nebylo malo stran, tak se pridali cinani a konec s baletem mi v nejlepsim pripominal operu z M:I. Desi me, ze uz mame jen dva dily do konce! ()

Šok (2019) (S05E05)

Od uzasne uvodni jednozaberovky me mel paty dil v kapse. A do konce me nepustil. Je to zase bombasticky dil, doslova nabuseny tim, co na Peaky Blinders milujeme. A samozrejme Black Sabbath! ()

Pan Jones (2019) (S05E06)

Shit, to byla jizda. Family meeting byl vysoka skola v napeti. A polozka cislo ctyri? Zakoncena vetou "Ceiling would be cheaper, brother."? To byla jizda. No a pak zacne fasisticky meeting s koncem, ktery jsem si nepredstavoval v nejdivocejsich snech. Smekam klobouk a jdu na dva roky do staze. IDLES! ()

Smutný den (2022) (S06E01)

Wow, tady se budou dit velke veci. Jak pred kamerou, tak za kamerou. ()

Černá košile (2022) (S06E02)

Na sikmejsi plochu se Tommy snad ani dostat nemuze. ()

Zlato (2022) (S06E03)

IDLES a Stephen Graham. Co vic si prat? ()

Safír (2022) (S06E04)

Temnota. Snyder by za ni mohl byt obcas po skole. Knight by ji mohl vyucovat na vysoke skole. ()

Cesta do pekel (2022) (S06E05)

Cesta do pekla, jaky to prilehavy nazev. ()

Zámek a klíč (2022) (S06E06)

Genialne vygradovana sesta serie skoncila skvelym finale. Knight je buh, Byrne vladne a Plainfosse silne flexi. Pri scene Thomyho a Arthura v kanclu jsem mel husinu. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)