Český žurnál - Série 3 (2015) (séria)

Matrix AB (S03E02)

(epizóda)

Portrét Andreje Babiše, který je na jednu stranu kamerou Víta Klusáka přitahován, ale zároveň před ní uniká, se mění v paradoxní pokus zachytit prchavou osobnost bez ukotvení. Babišovský matrix se divákům mimoděk odhaluje právě v době komunálních voleb, kdy „politik proti svému přesvědčení" vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých dobrých úmyslech a vůli konat obecné blaho. Observační dokument nechává nazřít mechaniku Babišovy mocenské politiky prostřednictvím detailů podávaných rukou, letmo prohozených slov či vyskládaných produktů Kosteleckých uzenin. (oficiálny text distribútora)

amyth

Vzhledem k financování bych čekal hodnotný a objektivní dokument, nejen snahu ukázat někoho v trenkách nebo ho zdiskreditovat (je třeba zcela se odprostit od toho zdali si to dotyčný zaslouží a jaký ve skutečnosti je). Bohužel o tom to není. Babiše a Klusáka spojuje jejich naprostá a neochvějná představa, že cokoliv řeknou, vytvoří, udělají, je to jediné správné a poctivé. V případě Babiše to je úsměvné, je na delší rozbor proč měl vůbec potřebu stát se ministrem když mohl dál řezat prachy ve velkém (údajná snaha o zvýhodnění Agrofertu je opravdu směšná, kdyby chtěl, tak si prostě koupil celou Nečasovu vládu a ti by dělali co by jim nadiktoval). V případě Klusáka je to jasnější, živí se tím, a ti co mu peníze lijí, potřebují manipulovat. Klusák točí co potřebuje, za co je placený, co se objednalo - tedy točí podle scénáře a výsledný obraz je dopředu daný. A to je u dokumentů, které točí (nebo které by spíše rád točil a za které ty své vydává) dost zásadní problém ()

subic

Začne to takhle, do sálu k promítání se sedne pan Babiš a jeho smečka věrných. Pan Klusák navrhne panu Babišovi, že potom k tomu muže dát komentář a potom jim promítne to, co natočil o Babišovi a o těch, co se k němu vyjádřili nebo byli ochotní vyjádřit, když s ním nějakým způsobem přišli do styku. Ty které Babiš většinou nazve lháři, zloději a psychopaty. Na konci samozřejmě Babiš řekne, že to jsou bláboly. Takže rozporuplný pocit z Babiše to ještě více prohloubí. Pokuta 12 mil. za znečištění ovzduší ho evidentně moc nevzrušuje a 50 mil. dotace na jeho farmu, o které vlastně tvrdil, že není jeho, aby dotaci získal, to ho taky moc nevzrušuje. Tohle není klasický dokument o tom, ráno vstanu, opařím se čajem, jdu do fitka a pak do práce... Tohle je dokument v podstatě o popsání střetu zájmu dominantního dodavatele potravin národu, vlastníka dominantních médií a politika, který do politiky vstoupil proto, aby si svůj nashromážděný majetek ještě rozšířil nebo si posichroval, že ho něj nepřijde? ()

tatopulos

Povedený dokument, Babiš mnohdy nic nehrál, ukázal sám sebe jaký "opravdu" je- arogantní, domýšlivý, povýšený, nezajímají ho problémy lidí, zkrátka "slovenský frajer s francouzským sirem". Lidé uvěřili image bilboardů kolem nich a při otevřeném kontaktu s Babišem se nechali klamat vnitřním obrazem starostlivého miliardáře. Kundera měl pravdu, lidem stačí image, imagologie, k čemu kritické myšlení... (Otřesný byl reportér Čt Vladimír Keblůšek po jeho výroku o socanech si můžeme být jisti jeho nezaujatostí) "Kouzelný" byl zpívající budoucí pan ministr zdravotnictví, který zpíval na Babišově večírku. Americký sen existuje- Adam Vojtěch se vypracoval ze zpěváka Super star až na ministra zdravotnictví. Zřejmě bude léčit české zdravotnictví zpěvem. Pozitivní na dokumentu je, že jsem zjistil, že mám pořád naivní politické ideály. Klusák by mohl ještě natočit dokument o našem nejlepším ex-ministrovi financí Kalouskovi, dověděli bychom se více o jeho kvalitách a že oligarchové mu nejsou tak cizí.. ()

jfaba

Zas takový extra dokument to nebyl pane Klusáku (ale vy to stejně nebudete číst)). Dle mého vybíráte jen to, co se vám hodí do krámu. Naše politická scéna je plná takových matrixů . . (za tečky lze doplnit iniciály, podle vašeho vkusu a politického hnusu) a to se na scéně drží déle a díky jiným kamerám. ()

kubilov

"Počkejtě, já jsem neměl mandát, kurva!" Nedovedu si přestavit, že by někdo jiný natočil za daných podmínek lepší observační dokument o největším politickém fenoménu posledních pěti let. Vít Klusák je jednoznačně nejlepší a nejúspěšnější český dokumentarista a spolu s mladým a nadějným Bohdanem Bláhovcem také můj nejoblíbenější, proto mi udělalo velkou radost, když jsem se dozvěděl, že tento projekt připravuje. Lze pochopit, že si někdo může stěžovat, že měl být Klusák více útočnější a ne pouze defensivně Babiše natáčet, což je určitě opodstatněná výtka, ale je třeba si uvědomit, že kdyby začal Andrého konfrontovat s dotacemi na Čapí hnízdo, s konfliktem zájmu, s tajnými složkami, s estébáctvím, atd.. Babiš by ho prostě poslal pryč a natáčení by ukončil, proto je Matrix AB unikátní tím, že alespoň trochu ukazuje oligarchovo soukromí, do kterého si filmaře sám dobrovolně pustil, což může být v průběhu nejbližších několika let také jediný podobný dokument, pokud samozřejmě nepočítám nějaké oslavné a nesmyslné ódy. Další vynikající věcí je také to, že Vítek Matrix natočil ne jen jako nezávislý režisér pro festivalová promítání, ale opět jako další díl vynikajícího dokumentárního seriálu pro Českou televizi - Český žurnál. A natočil to opravdu skvěle. Můžeme vidět Andrého jak rozdává své pověstné koblihy, jak dává naprosto nesmyslně bezdéčkům Masaryky (už ho chci vidět, jak smradlavej bezďák platí někde pětilitrem) jeho přímou konfrontaci s obdivnými "Babišovoliči" (= naivní, idealističtí, zoufalí). Na druhou stranu tzv. "od řemesla" se objevuje vrchní Babišův maskot Martin Stropnický, nejposlušnější pejsek a největší obdivovatel Martin Komárek, komunistická rozvědčice a pravá ruka, nad kterou už alespoň trochu spadla klec - Radmila Kleslová a jeden z top 5 francouzských herců všech dob Jean Reno, s kterým vede André zajímavou politickou debatu. "Tak. A teď si vás kúpím šetky!" ()

jendamaty

Toto by se dalo natočit tímto stylem asi tak o každém politikovi. Aneb kdyby měl dokumentarista jiný názor, třeba by i Občan Havel vypadal takto. Na můj vkus (ačkoli nemám o AB opravdu žádné iluze) opravdu až moc zaujaté, což sílu tohoto dokumentu o hodně snižuje... Myslím že po tomto a dokumentu z porodnice už se málokdo nechá dobrovolně šmírovat kamerou... ()

ZHODNOTITEL

ČLOVĚK SE MOŽNÁ POPRVÉ DOZVÍDÁ O TOM, JAK SE BABIŠ (NE)UMÍ CHOVAT K LIDEM. A to ne podle toho, co kdo o něm říká, ale co říká on a jak se během různých situací chová. Je pravda, že tam ale měli být i rozhovory s lidmi, které by mohli na některé podněty reagovat, bránit se nebo mít jenom jinou zkušenost. POKUD TO ALE BUDU BRÁT JAKO DOKUMENTÁRNÍ MEDAILONEK O ANDREJI BABIŠOVI, TAK JE TO ZAJÍMAVÉ POKOUKÁNÍČKO. ()