Impérium

• Veľká Británia Empire
Veľká Británia, 2012, 59 min

Jednotlivé díly:

Chuť moci
Jeremy Paxman v pořadu Impérium zkoumá způsoby, jakými Británie získala a také si udržela moc od silného námořnictva po okázalé projevy imperiální moci.

Uděláme si pohodlí
Jeremy Paxman zkoumá, jak obchodníci a dobyvatelé rozšířili britské způsoby chování po celém světě, což mělo za následek, že Britové si připadali doma všude, kde se usadili.

Pravidla hry
Jeremy odhaluje vzestup klasického britského hrdiny, čestného a kultivovaného objevitele, a zkoumá, jak se britská posedlost sportem stala základním stavebním kamenem impéria.

Vydělat jmění
Jeremy Paxman zkoumá finanční stránku Britského impéria, od jeho počátků přes pirátské honby za pokladem až po rozvoj globální finanční sítě.

Pro dobro lidstva
Jeremy Paxman cestuje do Afriky, aby divákům vyprávěl neobyčejný příběh o tom, jak se viktoriánská touha dobývat proměnila v misi pro zdokonalení celého lidstva. (oficiálny text distribútora)

vito_s

Pětidílný pořad BBC, který napsal a presentoval slavný Jeremy Paxman, známý to tvrďák z televizních politických diskuzí, ale také spisovatel-historik (pořad doprovází jeho stejnojmenná kniha), jdoucí po podstatě toho, kdo a jací Britové vlastně jsou. "How such a small country got such a big head?" - Jeremyho otázka, která se vine celým pořadem. Ten nás zavede například do Hong-Kongu, Indie, Súdánu nebo Kanady, zkrátka po stopách britského impéria. Charismatický Jeremy poodhaluje také to, kdo byli tehdejší kolonizátoři a také co britské nadvládí přineslo, neskrývá, že špatného bylo dost. Řeší se britská nátura, ale také kriket a historické osobnosti, vše bez příkras. Suchý humor, zajímavé rozhovory s místními, spousta informací, skvělých záběrů a k tomu neskutečný nadhled. ()