V chrámu Páně je místo pro všechny

(TV film)
  • Nemecko In My Fathers House Are Many Mansions
Nemecko, 2010, 52 min

Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě je jedním z nejzvláštnějších míst této planety – a to zdaleka ne pouze z náboženských důvodů. Svatostánek stojí na místě, kde byl před více než dvěma tisícovkami let ukřižován Ježíš Kristus. Z původní prosté křesťanské baziliky, postavené ve čtvrtém století, se postupem času stal roztodivný slepenec připomínající labyrint. Každý z křesťanských směrů si nárokoval právo na kousek území. Dnes je tedy chrám pečlivě rozparcelován, i když ne každý je s rozdělením spokojen. Konflikty jsou tu téměř na denním pořádku. O Velikonocích, kdy do chrámu proudí davy poutníků, tu platí zvláštní a velmi přísně dodržovaný řád, aby se dostala na řadu každá z liturgií. Lehké to nemají ani samotní poutníci. Křížovou cestou se musejí doslova prodrat přes stánky velmi aktivních prodavačů, hustě zabydlenou čtvrtí plnou úzkých křivolakých uliček. (oficiálny text distribútora)

Lukoboss

Krásně ukázaná faleš největší korporace světa, která je tedy od pradávna. Zpovědi kněžích a dalších zúčastněných tady jasně dokládají, jak to vlastně funguje. Bohužel zaslepenost a fanatismus některým na očích tak pevně sedí, že i kdyby jim kadidlem praštili do čela, tak je to neprobere. Jako OK, každej, ať věří, čemu chce, ale chtělo by to k tomu trochu rozumu... (což samozřejmě dohromady jen tak nepůjde!). ()

d-fens

Cítim sa byť normálnym kresťanom, ale na tomto Kocúrkove som sa musel miestami zchuti zasmiať :) Ľudia sú hold fakt zaslepení, akonáhle dôjde na ich záujmy a presvedčenie (to sa samozrejme netýka iba náboženstiev, rovnaký princíp platí v národniarstve, politike, ekonomických otázkach... prípadne až na najnižšej úrovni v rodinných hádkach o dedičstvo, malicherných susedských hádkach a pod.). A rovnako je to aj smutno-komický dokument o ekumenizme, o ktorom všetci kresťania radi rozprávajú, v niektorých veciach sa aj niečo darí, ale v priamom "srdci kresťanstva", na najposvätnejšom kresťanskom mieste človek vidí, ako až ďaleko od vzájomného porozumenia sú od seba vzdialené rôzne náboženské frakcie. Ale možno som sa na tom dokumente vcelku pobavil aj vďaka tomu, že sa hlásim k jednej z protestantských "odnoží" kresťanstva (aj keď rodinne mám blízko aj k rkc), a tie sa na tom humbuku v Chráme Božieho hrobu chvalabohu nepodielajú :) ()