Il se peut que la beauté ait renforcé notre résolution - Masao Adachi

• USA It May Be That Beauty Has Strengthened Our Resolve: Masao Adachi
všetky plagáty

Kde začít u filmu, který bloudí sám sebou, aby proměnil význam toho, co právě řekl, nebo z prohlášení udělal otázku, či sám sebe popřel, aby mohl jít dál a odtamtud se zase ohlédnout zpět. Ale ne. Ten film je přeci jednoduchý. Šerý, vřelý a hypnotický. Komplikovaný je stařec Adachi se svým nekončícím monologem a překrásným hlasem. Co si mám o něm myslet. Však byl revolucionář, člen Japonské rudé armády, bojující pro osvobození Palestiny. Terorista. Ale však byl nejdřív také režisér, člen Japonské nové vlny, autor „mistrovských děl militantní kinematografie“ jako jsou například snímky Sexual Play (1969) či A Woman in Revolt (1970). Za revolucí z Japonska prchl do Bejrútu. Prý i před zklamáním z japonské komerční kultury. O Adachiově biografii se z filmu moc nedozvíme. Není se ale čemu divit, že ho portrétuje právě Philippe Grandrieux. Přirozeně proplouvá přítmím Adachiovy zpovědi o jeho mysli a reflexích vlastní minulosti. Jakoby tam vůbec nebyl a při tom je to tak jasně jeho film. Čí? (Ostrava Kamera Oko)