Člověk na Zemi očima Tonyho Robinsona

• Veľká Británia Man on Earth (viac)

1. část (Vítězství Homo Sapiens): Moderátor Tony Robinson zkoumá, jak malá skupina našich pradávných předků v Africe nevymřela díky velkému globálnímu oteplování, které nastalo před 130 000 lety.

2. část (Zrození civilizace): Moderátor Tony Robinson shromáždí důkazy o tom, že globální oteplování na konci poslední doby ledové bylo zrodem nové civilizace ale zároveň rozpoutalo devastaci.

3. část (Smrtící změny): Moderátor Tony Robinson se zaměří na tři největší civilizace, které během posledních 2 000 let vymřely a položí si otázku, proč pro ně změna klimatu měla katastrofální následky.

4. část (Moderní svět): Tony Robinson zkoumá společenství, která přežila změnu klimatu a dokonce díky ní vzkvétala. Patří mezi ně i peruánský kmen Huari. Jeho lidé byli schopní přežít i ukrutné sucho. (oficiálny text distribútora)

Attta

1. Díl (Vítězství homo sapiens) - konečně jeden z dokumentů, který se nepouští do spekulací, ale podává divákovi jasné a podložené data doplněné rozhovory s vědci a odborníky. První díl začíná v období z kterého pochází první nalezený homo sapiens (člověk rozumný) a postupně přejde až k vymření neandrtálců v Evpropě ********* 2. Díl (Zrození civilizace) - kvalitativně stejně dobrý jako ten první díl. Zaměření je zde také na změnu klimatu a to jak vypadala vegetace v kličových oblastech, jak se měnila hladina moře a jaký vliv to mělo na migraci a vznik nových civilizací. ********* 3. díl (Smrtící změny klimatu) Opět stejně dobrá kvalita + výborně se navzájem doplňující informace z předešlých dvou dílů. Zaměření je tu na Mayskou civilizaci, Inuity (eskymáky) vs. Vikingy v Grónsku vs. tzv. malá doba ledová a přejde až k americkým indiánům (Severní Amerika).********* 4. díl: První polovina slabší, ale pak mě to bavilo stejně jako předešlé díly. Všechny díly jsou občas doplněny krátkými a názornými animacemi, které nejsou přemrštěné a jsou k věci, takže působí zcela přirozeně. Celkově jeden z nejlepších historických dokumentárních seriálů co jsem viděl. ()