Jordskott

Krimi / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Thriller
Švédsko / Fínsko / Nórsko / Veľká Británia, (2015–2017), 17 h 29 min (Minutáž: 58–59 min)

Tvorcovia:

Henrik Björn

Moa Gammel Ginsburg, Göran Ragnerstam, Lia Boysen, Ville Virtanen, Ann Petrén, Peter Andersson, Happy Jankell, Gustav Lindh, Nour El Refai, Ann-Sofie Rase (viac)

Komisařka Eva Thörnblad (Moa Gammel) se vrací po 7 letech do rodného města. Opustila ho po zmizení své dcery Josefine, která zmizela v okolí jezera. Okolnosti ukazují, že se zřejmě utopila.Tělo se však nikdy nenašlo. Nyní, za podobných okolností, zmizí beze stopy mladý chlapec. Eva se snaží vysvětlit, zda tyto dvě zmizení spolu souvisí. (LIVINGDEAD)

Pavelkedar

První 3-4 díly neustále vzbuzovaly moji zvědavost, ale s dalšími narůstala roztahanost,vleče se to neskutečně. Od 7.dílu jsem skoro zbytečně pokušel udržet pozornost. Konečně jsem se prokousal k poslednímu dílu jen proto,abych to dokoukal.Poslední díl už jen "komedie". Určitě zajímavý námět, ale nezvládnutý(možná blbý)scénář. Zatím nejslabší ze "severských" seriálů - a že jsem jiích viděl hodně............. ()

flyboyeda

S kazdym dilem lepsi a lepsi mysteriozni az mysticka krimi-konspirace ze Svedska na tema ekologie. Povedena atmosfera, krasna priroda, dobre zahrane, intenzivni hudba, primerene dramaticke, misty dost bububu, vse funguje jak ma. Prijemne prekvapeni. Vrele doporucuji predevsim "krajinkarum" s oblibou mysterioznich krimi. ()

izmi

Čekal jsem tradiční skvělou švédskou detektivku, ale Kořen Života (Jordskott) mě značně překvapil. O vyšetřování skoro vůbec nakonec nešlo, zato mysticismem, paralelními lidskými druhy a neznámými tvory (ano, záhadného vodního tvora nám autoři zatajili) se to v sérii jen hemží. Žánrově lavíruje na hranici hororu, speciálně při scénách s Josefínou nebo Esmeraldou se vybavují některá profláknutá hororová dílka. Příběh není úplně dotažený, ale má atmosféru, i když že bych napětím a emocemi ani nedýchal jako třeba u Mostu nebo Broadchurch, to se říct nedá. Nejzajímavějším momentem je pak samotný závěr, kdy je Josefína vrácena lesu. Takže nakonec OK, ale vypilovanou detektivku nečekejte. ()

pedruska.n

Čo diel to viac a viac napätia. Postavy veľmi dobre napísané a zahrané, bez otitulkovanej švédštiny si dobrý seriál už asi ani neviem predstaviť :) Absolútne nemožné porovnávať so seriálmi Bron alebo Forbrydelsen - na Jordskott sa treba pozerať s tým detským kútikom našej duše, ktorá verí v rozprávky a na víťazstvo dobra nad zlom. Občas slabšie miesta a la vata, ale celkovo 80%. ()

JohnyD

Takže nakoniec veľké sklamanie a po piatej epizóde, keď si to ešte držalo aké také rúško tajomstva, sa to zrútilo ako domček z karát a finále bolo vyslovene k smiechu, kde sa diali nepochopiteľné veci a hlavné postavy menili svoje správanie z minúty na minútu. Vyslovene som sa pri niektorých scénach musel smiať. V normálnom svete, keby zažila to čo hlavná hrdinka na konci, tak skončí doživotne na psychiatrii a neodchádzala by s úsmevom na perách Televízna záležitosť, za ktorú by sme boli možno aj na Slovensku vďační, na druhej strane otázkou zostáva, čo by sme zvládli za 8 miliónov eur. Kameru a scéneriu to malo fakt nádhernú. Takže za prvú polku, krásnu Moa Gammel, Happy Jankel s krásnymi kukadlami, švédsku prírodu, pekné intro a soundtrack 5-6/10 ()

• Natáčanie sa začalo v Sala a Ragunda (Švédsko) v polovici roku 2014. (Arsenal83)
  • Seriál zaznamenal během první sezóny velký úspěch ve švédské televizi, až 1,5 milionu diváků. To je asi 15 % celé švédské populace. (Trajektt)
  • Názov odkazuje na jordskott, čo je fiktívny rastlinný parazit, ktorý zlepšuje vnímanie človeka, ale živí sa krvou hostiteľa. (Arsenal83)