Stúpenci

• Česko Stoupenci zla (viac)
Mysteriózny / Krimi / Dráma / Thriller
USA, (2013–2015), 33 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Tvorcovia:

Kevin Williamson

Hudba:

John Frizzell

Kevin Bacon, James Purefoy, Natalie Zea, Shawn Ashmore, Valorie Curry, Nico Tortorella, Annie Parisse, Connie Nielsen, Sam Underwood, Kyle Catlett (viac)

Pověstný sériový vrah Joe Carroll (James Purefoy) unikne z cely smrti a znovu se pustí do zabíjení. FBI osloví bývalého agenta Ryana Hardyho (držitel Zlatého globu® Kevin Bacon), který Carrolla před devíti lety zadržel. Zjizvený veterán ve spolupráci se zvláštní agentkou Debrou Parker a ostrým hochem Mikem Westonem zjistí, že Carroll vybudoval dokonalou síť svých oddaných stoupenců. Ti se mohou objevit kdykoli kdekoli a uskutečnit plány svého ďábelského vůdce. Zatímco Carroll pomalu utahuje smyčku kolem Hardyho bývalé ženy, syna a dokonce i agenta samého, Hardy se snaží ochránit nevinné, odolat své Nemesis a rozbít chorobný kult sériového vraha. První série hrůzostrašného seriálu Kevina Williamsona (Vřískot, Upíří deníky) přináší 15 fascinujících epizod – nikdy je nesledujte o samotě!
(Magic Box)

L_A_D_A_S

Scénáristé tohohle seriálu dělají z diváků idioty. Nejde mi o kult Joea Carrolla, který je i uvěřitelný (do jisté míry samozřejmě), jde mi ale o absolutní neschopnost FBI, která je vykreslená jako banda absolutně negramotných idiotů, a všech hlavních hrdinů. Nad situacema typu:" Zjistili jsme kde se nachází nejhledanější zločinec USA společně s několika dalšími vrahy. Ne, samozřejmě že místo neobklíčíme stovkou policistů agentů a vrtulníky, neuzavřeme okolí, lepší nápad jistě bude na místo poslat jediného bývalého agenta FBI, alkoholika který sotva dýchá a na srdci má kardiostimulátor." Seriál je nabouchanej do očí bijícími nesmysly, kde děti na skautském táboře by odvedli lepší přepadovku než sbor agentů z USA. Copak takhle normálně někdo uvažuje? Na ulici střílí všichni jak blázni ale jakmile jsou sami ve skladišti s jedním ze záporných hrdinů tak se můžou ukřičet ruce vzhůru.. Kdyby se v téhle komedii choval jeden člověk logicky, seriál by skončil druhým dílem. Na druhou stranu je seriál místy až tolik nesmyslný, že to snad tvůrci ani nemohli myslet vážně a i díky tomu mi ho sem tam baví sledovat. Dávám 2* za Kevina Slaninu který je skvělý. ()

Kali4

Ty čtyři hvězdy jsou spíš úlitbou hollywoodským scénáristům, podnícenou možná velmi lichou nadějí na lepší kriminální zítřky, než z mého úhlu pohledu adekvátním ohodnocením. The Following je zatím příliš "milý" seriál: bez deprese a nočních můr, bez ledové atmosféry, bez nezbytné chemie mezi dvěma hlavními protihráči, s tradičními citově exaltovanými dialogy a hromadou všudypřítomného klišé. Ale na druhou stranu... Ačkoli seriálu chybí tolik potřebný tah na bránu a přes spoustu nebožtíků, krvavých cákanců a ošklivých tmavých obrázků i větší napojení na diváka, nějaké to napětí tu je a já jsem po třech dílech stále velice zvědavý, co z toho nakonec vyleze. To je možná ta lichá naděje. Update: Po dalších dílech jdu na tři. Napětí je fuč a naděje se nakonec skutečně ukázala jako lichá. ()

V.Silver

Purefoy nezklamal, Bacon velice mile překvapil a Shawn hraje eléva docela pěkně :) Nějak mě minul fenomén Dexter, u Mentalisty mě to přestalo bavit na konci třetí série, no a tady jsem opravdu zvědavý, jak daleko to tahle zvláštní dvojka hlavních hrdinů dotáhne :) Vymyšleno pěkně, už se mi nějakou dobu nestalo, abych takhle hltal seriál několik dílů za sebou. Zatím 90%! ()

utri

Po S01E05 přestávám followovat. Neříkám, že seriál nemá světlejší momenty, ale začíná to bejt čím dál větší nuda -- plno náhod, followeři loseři, fbi/policajti banda trotlů atd atd. ()

Dark_Shark

Po prvních dílech: úžasný, super, bomba. Dokonale propracovaná hra s myslí lidí jakéhokoliv věku. Po každém díle jsem docela koukala, kdo další patří do kultu Joe Carrolla. Velice oceňuji psychologické popisy postav, možnost nahlédnout do jejich minulosti a hlavně odvahu nenechat všechny kladné i záporné postavy přežit. I když jsem párkrát tajně s Ryanem doufala, že ten či onen přežije. U některých záporných jsem to nečekala a zamrzelo mě to, že musely být obětovány v rámci své kapitoly. Hodnocení: 5* Po osmém díle: No, už to není takové, bylo patrné, že Joe změní místo svého působení. I přesto je stále milé, jak jsou mu všichni tak nechutně oddaní a vše zapadá do Joe's plánu, resp. knihy. Závěr byl příjemně nečekaný, originální zakončení knihy. Hodnocení: 4* Nejsem extra fanoušek Kevina Bacona od doby, co jsem viděla Spáče, ale tady mi po malých dávkách začínal být sympatický. James Purefoy byl přesvědčivý, charismatický a ani se nedivím, že dokázal ty nebohé labilní duše dostat do svých spárů a přimět je k tomu všemu. Shawn Ashmore pekně zmužněl od dob X-men, byl příjemným doplněním FBI party. Obecně nemám moc ráda ženské postavy, ale představitelka Debry Parker je opravdu dobrá a fandila jsem ji až do posledního dechu. Co se týče Claire, nic moc. Sečteno a podtrženo: takových psychologických seriálů by mohlo být daleko víc, je super si po malých kouscích uvědomovat záměr hlavního hrdiny, tady spíše záporáka a zjišťovat, co ho k tomu všemu vede. Těch obyčejných seriálů "vražda-chycení padoucha a nic víc" je víc než dost. ()

MsUtahraptor

Americká verse příběhu současného sériového vraha a jeho vyšetřovatelské nemesis. Purefoy charismatického vrahouna s bandou fanatických obdivovatelů hraje přesvědčivě, první série zaujala. S jeho opozicí je to horší- oba chlapíci (a později i vlezlá neteř/milenka) jsou mi vcelku ukradení až nesympatičtí, ale i to by nebyl problém- nečiní mi potíže projít příběh, fandic záporákovi. Sestupnou kvalitu lze připsat především upadající dějové lince nucené až do ryze vyčpělé třetí série, kde už ani ti nástavboví zabijáci vlastně nemají co dělat. Nijak nepomohlo ani zaměření pozornosti na Ryana, který na rozdíl od svého antagonisty na to, být středem pozornosti nemá. Zhustit na polovinu a vypustit poslední řadu, zůstali bychom na slušných čtyřech z pěti. ()

DavidS.

Bacon s Purefoyem jsou sice přitažlivě neoholení a okoralí, ale odkazy na Poea příliš originality nepobraly...Fakt, že "Následovníkem" může být opravdu kdokoliv, dává scénáři až přílišnou blahovůli...A opakované flashbacky opravdu nemusím... ()

Spike23

Nevím proč, ale postupem času, co se v každém dílu začala objevovat stále nějaká nová postava z Corrollovo kultu, začínalo mi to trochu připomínat Alcatraz, což se mi ani trochu nelíbilo, sice o něco lepší, ale pořád se to drželo průměru. Navíc, a co je úplně nejhorší, kromě dvou hlavních tahounů (Bacon, Purefoy) mě tu úplně všichni herci nehorázně serou (vadí je na tohle slabé slovo). Aby těch záporů nebylo málo, a to určitě nemluvím jen za sebe, je nevyváženost dějových linií, opravdu jsem od toho nečekal, že polovinu času se tu budou řešit bisexuální orgie sociopatických členů boybandu. Po 8. díle konec, průměrný seriál pravidelně sledovat fakt nehodlám. ()

LEATHERFAC

James Purefoy je celkem můj oblíbenec. Ale... Jako Solomon Kane, či středověký rytíř rozhodně ano, ale jako sériový vrah??? Ne to fakt ne. Možná kdyby Kevin hrál vraha a James policajta, to bych jim možná věřil, ale tohle určitě nee. Pilot mě nijak zvlášť nenadchnul, takže nemám důvod pro další díly. Právě jsem dokoukal dokonalou Bednu s Hagridem v hlavní roli a nehodlám si kazit chuť. ()

divak84

nadchla mě představa vidět bacona v seriálu , nápad s vrahem pruměrný ovšem provedení mizerné. nezajímavé a nesympatické postavy zejména slečna Goossen nechapu jak někde vůbec muže dostat nabídku do čehokoliv co je v televizi + mirně řečeno znuděný Bacon. vrah jej převyšuje, ale ty neustálé kecy o romantismu mě vytáčely. finále prvního dílu spíše k smíchu (napsání knihy) .. ()

Hanys_

Všechno špatně. Bacon si vybral pěkně mizerný projekt (ale kdo to mohl na papíře tušit, že se z tohohle sexy námětu stane takovýhle paskvil, který bude s každým nadcházejícím dílem působit stále více komicky), který by možná před 10 lety mohl být i přes tu nelogičnost zajímavý, ale v dnešní přeseriálované době (kdy vzniká každý rok celá spousta parádních kriminálek) je tohle prostě zklamání. Druhá série už se bude muset obejít beze mě. 4.5/10 ()

kery-

Ze začátku to vypadalo tak slibně, bohužel s každým dalším dílem to jde do kopru. Prostě jsem asi jen další primitiv, který nemá tolik inteligence, aby seriál pochopil. Snad mi to ten zdejší alfa-vorvaň nebude mít za zlé, ale po 4. díle přestávám sledovat.. :( ()

noby

Velmi slibně rozjetý seriál, bohužel v průběhu (první) série ztrácející dech a neschopný vyklouznout ze stále stejné rutiny. FBI najede na nějaké místo, během pěti minut se tři nebo padesát agentů rozdělí po jednom po temném sklepě/bunkru/lese/tojejednočem, aby se nechali zabít/zajmout/použítjakovražednázbraň. Jinak zručně postavený seriál se zajímavým a dobře uchopeným námětem a plastickými postavami se neustálou recyklací nepoučitelné FBI a stále více redukovaných všeho schopných rozkošnických vrahounů stal natolik otravným, že z lepších čtyřech hvězd snižuji na tři a sledování další série si asi dobře rozmyslím. ()

Eamby

Seriál má určitě velký potenciál. Bláznivá idea kultu Carolla s ještě bláznivějšími psychopati, kteří tohoto sériového vraha uctívají (nebo milují?) je zajímavým motivem. Na začátku Emma- jako tvářící se naprosto psychicky srovnaná osoba, hrající roli chůvy se zdála jako sympatický prvek v ději, ale po čase byla tak ohraná a tak nesnesitelná, že kdyby byla poblíž vás, tak by jste měli tendenci jí omlátit hlavu o zeď... a to se dělo vlastně skoro se všemi herci. Tak jako hlavní postava zničeného bývalého agenta Hardyho... depresivního týpka, který kolem sebe víří jen hrůzu. Zde je kámen úrazu a to největší, co mi v průběhu vadilo.Má favoritka v bláznivém kultu- blondýna, které se objevila jen na cca 25 minut ve 14.díle s názvem The End is Near byla dokonalým příkladem bláznivého fanatika a její roli zahrála skvěle. ()

Gogo333

Začal jsem na to koukat hlavně kvůli Purefoyovi, moc prostoru tady nemá, ale ani mi to nevadilo, protože Bacon hrál taky perfektně. Seriál zaměřený na jeden kult tady snad ještě nebyl a tento rok společně s tímto ještě vyšel ubohý Cult. Samotné téma je perfektní a ukazuje, co dobrý manipulátor dokáže udělat s lidma. Following mě chytnul hned od začátku a držel mě napnutýho až do konce. Jeden nebo dva díly byly trošku slabší, ale celku to nijak neublížilo. Postavy jsou perfektní a i jejich změna během seriálu (Emma, Jacob,...). Finále bylo perfektní a už se těším na 2.sérii. 75% ()