Záruční lhůta

(festivalový názov)
  • Mexiko Fecha de caducidad (viac)
všetky plagáty

Ramona miluje svého syna natolik, že mu stříhá nehty a krmí ho, ačkoliv je už dospělý. Když se jednoho dne nevrátí domů, aby s matkou jako vždy povečeřel hustou rajskou polévku z konzervy, vydá se ho Ramona hledat – do nemocnic i márnice. Právě tam se setkává s podezřelým Genarem, který sbírá články z černé kroniky. Ramoně se zdá, že by mohl mít se smrtí jejího syna, jíž se stále více obává, něco společného. Podezřelé je už to, jak se neustále ochomýtá okolo jejich domu, i když to by zase mohlo být kvůli pohledné sousedce, která sama něco skrývá. Snímek spojuje psychologické drama se stupňujícími se momenty plnými černého humoru a uhrančivé vizuality. Nebojí se zacházet za hranice estetiky ošklivosti, ale zároveň si uchovává odstup, který však nijak neoslabuje sílu příběhu. Snímek zručně kombinuje zájem o postavy a výraznou stylizaci, která odráží pestrou latinskoamerickou kulturu, ale stejně tak se zvládá vyjadřovat k násilí, které do regionu vnášejí drogové kartely. (MFF Karlovy Vary)

bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled (Fecha de caducidad / EXPIRATION DATE / Záruční lhůta) - Pro mne hned na začátek (naopak od jiných) jeden z vrcholů festivalu. Úžasné pohledy na stejný příběh z pohledů tří lidí. Při prvním pohledu si uděláte jasno jak vše bylo, pak přijde pohled druhý a začne se vám vše úplně měnit a při posledním je vše zase jinak. A to mne na celém filmu nadchlo nejvíce, ty neustále zvraty... - 29. 6. 2012 - kino Městské divadlo - Karlovy Vary - 6. místo - 90% ()

Slarque

Tři propletené příběhy vyprávěné z úhlu matky, která hledá svého dospělého (a pravděpodobně mrtvého) syna, její nové sousedky a chlapíka, který se do oné sousedky zamiloval, zatímco první žena ho začne podezírat ze synovy vraždy. Film není špatný, ale také ničím vyloženě nezaujme. Snad jen závěrečné titulky jsou neskutečné. Po filmu se třemi hlavními a asi čtyřmi vedlejšími postavami se táhne neskutečný seznam jmen, který délkou překonává i většinu hollywoodských velkofilmů. Opravdu s tím filmem měli všichni něco společného? Stejnou otázku ostatně vzbuzuje i název. ()

wikked

Nadějně vyhlížející černohumorné drama postupně vyprávěné z pohledu tří hlavních postav bohužel nedosahuje svého plného potenciálu bizarnosti. Film to není špatný nebo nezábavný, ale delší stopáž nezvládá vyplnit dostatečným počtem zajímavých scén a počáteční napětí ke konci pozvolna vyšumí. // KVIFF 47. ()

Safrine

Márnice a v ní mrtvola – bez hlavy a obuta v nových lakýrkách. Jedna skutečnost viděná ze tří zcela odlišných pohledů. Mozaika tří lidských osudů drží napětí po celou dobu filmu. I když se zpočátku filmu zdá, že případ je celkem jasný, čím blíže se seznamujeme s hlavními hrdiny, tím víc překvapujících okolností vylézá na povrch. Tak trochu detektivka, ve které nakonec není až tak podstatné, co se s mrtvolou ve skutečnosti stalo. ()

mcb

Hodně chabá kopie Innarituova síťového vyprávění. Zápletka filmu nahlížena z třech různých perspektiv neslouží k ozvláštnění či budování napětí a vztahů mezi postavami, ale jako pouhá manýra, která se snaží obalit prostý nezajímavý příběh do rádoby sofistikovaného hávu. U Záruční lhůty to ale vypadá, jako by režisérka na tento nápad přišla až při postprodukci. Mnoho věcí je tak nedotažených, nedořešených nebo jen směšně odbytých (viz závěrečné matčino zúčtování), takže nezbývá nic jiného, než hodinu a půl sledovat unylé dialogy a nesmyslně motivované scény. Je mi líto diváků, jenž na tuhle prvoplánovou hru skočí. ()