Defiance

USA, (2013–2015), 27 h 38 min (Minutáž: 40–86 min)

Hudba:

Bear McCreary

Grant Bowler, Stephanie Leonidas, Julie Benz, Tony Curran, Jaime Murray, Jesse Rath, Trenna Keating, Graham Greene, Dewshane Williams, Nicole Muñoz (viac)

Defiance (Odpor) je názov nového veľkolepého sci-fi dobrodružstva vychádzajúceho z rovnomennej počítačovej hry.  Dej seriálu je zasadený do blízkej budúcnosti, v ktorej mimozemšťania známi ako Votani prichádzajú na Zem s cieľom nájsť nový domov potom, čo bol ich solárny systém zničený. Keď však na planétu ľudí konečne dorazia a absolvujú zdĺhavé rokovania s vládami štátov, zistia, že na Zemi nie sú vítaní. Namiesto toho, aby odleteli preč, však vyhlásia ľudstvu vojnu a snažia sa Zem kolonizovať pre svoju vlastnú rasu. Vo vojne Votani nasadia roboty, ktoré transformujú povrch planéty: úrodnú pôdu vypália, naplnia ju priepasťami a atmosféru naplnia prachom a troskami. Po desaťročiach bojov si ľudia aj mimozemšťania uvedomia, že planéta sa postupne stáva neobývateľnou. Uzavrú preto prímerie, aby mali zvyška oboch rás šancu prežiť.
Hlavným hrdinom príbehu je Jeb Nolan (Grant Bowler), ktorý mal iba desať rokov v čase, kedy Votani dorazili na planétu. Jeb celý život slúžil v armáde, a keď sa vojna skončí, vráti sa do svojho domova v meste St. Louis. Zisťuje však, že prekvitajúce mesto sa zmenilo na tábor utečencov. Rozhodne sa prijať pozíciu hlavného strážcu zákona, keďže má najviac skúseností s nebezpečnými konfliktami medzi ľuďmi a mimozemšťanmi. Jeho úlohou je tiež ochrana obyvateľov tábora pred vojenskými zbehmi a ďalšími nebezpečnými návštevníkmi, ktorí z času na čas dorazia pred brány mesta. (Incantator)

RajCZitko

Prozatimní hodnocení. Konečně zase nějaký sci-fi seroš, u kterého můžete prostě vypnout a čučet. Promyšlený svět, sympatické postavy, vcelku chytlavá zápletka jak v tomto dílu, tak mírně obnažená zápletka celé sezóny. Osobně si myslím, že Defiance má velký potenciál. Záleží na jaké vlně se vše poveze dál. Dost mi to připomíná styl Stargate (rádoby Borderlands, Eureky trocha z Firefly a Terra novy). Tudíž vůbec nic špatného. U mě za vše zatím jmenované velké plus. Co ale musím vytknout, je stejně jako u dalších nových sci-fíček docela naivní PC grafika. Chápu, že poslední dobou je úmrtnost seriálů větší než komárů, a že se do toho bojí narvat bandu prachů, tak snad se Defiance ujme a po této stránce to ještě trochu vylepší. (po 3 dílech nadšení neustává) ()

papaguy

Žánrově rozmanitý a celkem ucházející rodinný sci-fi seriál bez pocitu, že vám někdo provádí lobotomii mozku. Tedy až na jednu či dvě ulítlé epizody (jako např. komplikované pohřbívání kyselinou a obživnutí jedné postavy díky nanotechnologii - při lepším ztvárnění by se to ale možná dalo skousnout.). Z počátku ne moc originální, ale postupně se děj rozvíjí a docela mě to vtáhlo. Artefakty integrované do těla... konečně nějaká pořádná zajímavá sci-fi technologie. A to propojení s irathienskou mystikou, to je hotová lahůdka. Co se týká rozmanitosti ras alienů, jdou tvůrci cestou pestrosti. Provedení masek pak nechá občas vzpomenout na Muppet Show (fakt jsem jediný, kdo si u sledování vzpomněl právě na Muppety?). Žánrově to je od všeho trochu - kousek z Terra Novy, kousek ze Star Treku, kousek z Indiana Jonese... Atmosféra se přelévá z polohy nevážné do vážné a zase zpět. Ale jinak je to příjemný a dobře koukatelný seriál s povedenými triky a místy skvělou zvukovou podmalbou - skoro jako od Vangelise. Relativně krátká životnost postav ve vedlejších rolích pak zajišťuje, že se vztahová témata nevlečkou (opravdu jsem to napsal?).:-) Performují zde vedle sebe herci prvotřídní i úplní dřeváci. Jako např. rozhovor Fionnuly Flanagan a Justina Raina. Ale i tak může vzniknout kouzlo nechtěného. ()

July

První série je na slabé 3*, ovšem druhá začala velmi slibně - postavy se konečně chovají uvěřitelněji, nezůstal mezi nimi už žádný klaďas a konflikt posouvá děj kupředu. Pokud bude seriál v podobném duchu pokračovat, na 4* se vytáhne. Update: druhá série byla skvělá! Doufám, že třetí si její kvalitu udrží. Škoda, že u mnoha diváků seriál potopila slabá první série. Radila bych si pročíst stručnou synopsi a jít rovnou na dvojku, u té se nikdo nudit nebude. ()

MoiJe

Pilot: Ústredné duo v porovnaní s mnohými inými veľmi sympatické, (silné) ženy v meste super, (mocní) muži ako potenciálni nepriatelia/machinári zatiaľ nič moc. Technická stránka a masky super. Trochu sa strácam v nových názvoch a slovíčkach. Obdoba BSGčkového "frak" trochu nasilu, ale nevadí. Dej na úvod a potažmo vytvorenie vzťahov postáv ok, ale dúfam majú v rukáve niečo poriadne a nebudeme sa srajkať. Ak by som to mala k niečomu prirovnávať, asi štart Falling Skies bolo podobného razenia a záživnosti. Očakávam nijak prevratný, ale príjemne sledovateľný seriál. // E3 som pozerala celý deň, lebo som po cca 15 minútach furt pauzla pre niečo "neodkladné" a pár hodín si na to nespomenula. Na e4 sa teda zatiaľ nechystám. ()

Kothy

Docela zajímavý sci-fi seriál. Občas je v tom opravdu cítit nádech Firefly, ale jinak je to úplně jiné. Děj tohoto seriálu se odehrává 33 let po kolonizaci Země mimozemskými Votany. Ti jsou zde zastoupeni v 7 rasách. Celé se to převážně odehrává ve městě Defiance (Saint Luis). Lidé tu žijí společně s Votany v míru. Většina Země je terraformovaná na votanské prostředí, takže to přináší lidem spoustu nevýhod. Například se nedá létat nebo nefunguje internet. Děj se soustřeďuje hlavně na Joshuu Nolana a jeho nevlastní irithianskou dceru Irisu. Ten se po záchraně města před útokem Volgů stane šerifem a Irisa jeho zástupcem. Další významné postavou jsou starotska Amanda Rosewater (Julie Benz) a Castian Datak Tarr. 1. série končí docela otevřeně. 2. přináší nové postavy a problémy. Spoiler: Irisu ovládá votanská technologie a snaží se zničit Zemi. S pomocí Nolana se jim to podaří na poslední chvíli odvrátit. Konec je uzavřenější, ale pořád mají prostor pro další sérii. Některé postavy přibyly, pár jich umřelo. Je tu 3. série. Děj se posouvá o 7 měsíců dál a postavy umírají. Defiance hrozí nová hrozba v podobě Votanis Colective a taky se představila poslední votanská rasa Omeci. Jsou opravdu nebezpeční a málem vyhladí celé lidstvo. Po tom finále už si další sérii opravdu nedokážu představit... "Neboj se, internet už neexistuje." :D ()

• Auto, které používá Konrad von Bach (Ian Ziering) je Tatra 815 VT 8x8 a dokonce na levém předním nárazníku je vidět i česká vlajka. (KM Phoenix)
  • V seriálu bylo město St. Louis přejmenováno na Defiance. Město se stejným názve ve skutečnosti existuje, nachází se 40 mil západně od St. Louis. (Remivsremi)