Život za život

• Česko Život za život - Maxmilián Kolbe (viac)

Pracujúcim a zomierajúcim väzňom v koncentračnom tábore Osvienčim končí šichta. Pred odchodom do barakov však jedného z nich zasype vrstva zosúvajúcej sa zeminy, spod ktorej sa po odchode dozorcov vyslobodí a ujde z tábora. Takto sa začína kolotoč udalostí, do ktorého sa dostane aj páter Maximilián Kolbe (Edward Żentara). (TV Lux)

Názorožec

Čin Maxmiliána Kolbeho mě fascinoval a fascinuje. Film se pokouší nastínit událost z více úhlů a v různé časové linii. Nemyslím že je film vyčerpávajícím (o to ani nejde) a bezchybným, ale oceňuji právě ty různé linie a pohledy a úvahy z toho plynoucí. Mohl uprchlík Jan za smrt ostatních? Samozřejmě, že ne, ale vědomí příčiny, kterou k tomu dal na jedné straně ilustruje zrůdnost nacistického mučení a věznění (mimo jiné jsem si vzpomněl na Sofiinu volbu) a na druhé co má člověk dělat a jak dál žít s takovým vědomím není to pro něj výzva (tady se ale dostávám na tenký led to přiznávám). Zajímavé bylo také to bagatelizování, jak toho komunisty, tak nakonec i toho Jana (šlo o to přežít, hlavní velitel Frič byl ďábel, byla to náhoda, životy nasazovali i jiní atd...) vlastně to něčím připomíná vztah našinců ke komunistické minulosti - těžko si sami sobě přiznáváme že byli vedle nás někteří lidé statečnější a charakterovější než my, navíc když těch ani né zbabělých jako spíš nestatečných a nesvatých je většina...ps pokud možno vyhněte se českému dabingu. ()