Mysterium Hoericense

všetky plagáty
Česko, 1997, 40 min

Réžia:

Zdeněk Flídr

Dokument režiséra Z. Flídra a scénáristy dr. J. Pecky přibližuje přebohatou a často napínavou historii hořických pašijových her. Tato tradice lidového divadla, která ztvárňuje velikonoční příběh utrpení a smrti Ježíše Krista, má své počátky již ve 13.století. V průběhu let se vykrystalizovala do podoby typického lidového divadla, kdy hlavní postavy hráli sami obyvatelé Hořic. Do dějin hořických pašijových her však později vstoupila vyhrocující se česko-německá otázka a samozřejmě i oba totalitní režimy minulého století. Na počátku 90.let byly pašijové hry znovu obnoveny, a to opět samotnými hořickými občany. A my dnes - díky tomuto dokumentu - můžeme nahlédnout do minulosti i nevšední a obdivuhodné přítomnosti pašijí a zamyslet se nad odkazem těchto her pro současnost. (oficiálny text distribútora)

Mariin

V šumavském městečku Höritz im Böhmerwalde se hrály pašijové hry už od roku 1816, roku 1893 bylo vystavěno dokonce divadlo, do něhož během roku přijelo na 40.000 diváků ze všech koutů Evropy, i z USA. Roku 1897 tu natočila společnost bratří Lumiérů pravděpodobně první film v Čechách (bohužel dodnes je nezvěstný). Původní, německy mluvící obyvatelé byli roku 1945 vyhnáni a za komunistů bylo roku 1966 divadlo srovnáno se zemí. Po roce 1990 se začaly hry obnovovat (čest dobrovolníkům!), ale kde že je ta zašlá sláva Hořických pašijí... Průměrný dokument o velké věci. ()