Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. (Česká televize)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (29)

Dílo Josipa Plečnika - Mezi Lublaní a Prahou (2017) (S02E08)

Chápu nižší hodnocení této epizody. Jako Češi musíme dnes a denně dokazovat svoji zdravě zakořeněnou xenofobii a nic neodpouštět ani Slovincům, kteří se opováží u nás postavit nějakou svoji stavbu. Svoji velkolepostí se dílo Josipa Plečnika zřejmě moc nemůže rovnat s megalománskými stavbami předešlých dílů. Nicméně se jednalo o velmi zajímavou stavbu, která zaujme zejména použitím netradičních řešení k dodržení nevysokého rozpočtu. [75 %] ()

Ostrava - Ocelové město (2017) (S02E09)

Zajímavá a netradiční výprava do dolů a tentokrát přehlídka převážně technologické vybavení dolů a historie. Musím říct, že mě tyhle díly, kde se člověk dovídá o podstatně světštějších věcech baví snad více, než historie všemožných křesťanských kostelů. Velmi zajímavý a poučný díl, a to se toho do těch 25 minut zase tolik naládovat nedá. [80 %] ()

Český ráj - Skalní velkoměsto (2017) (S02E10)

Pěkné místečko, které tentokrát netvořil ani tak člověk, jako samotná příroda, která odvedla za miliony let velmi slušnou práci. Nejvíce mě bavila asi zmínka o doložitelné pravěké historii. Až mě popadne mlsná a budu se chtít mrknout do přírody, tak Český ráj bude asi jedním z hlavních favoritů. [80 %] ()

Velké Losiny - Nezdolná papírna (2017) (S02E11)

Znovu se zopakuji, ale tyhle díly, kde se jen nekocháme krásou památek, nýbrž jsou zaměřeny na krásu důležitých řemesel a výrobních postupů minulosti, jako třeba výroba piva či papíru - jsou prostě lepší. Mirek Táborský je jako průvodce úplný bůh. Úplně skvěle na mě přenáší takové skoro až dětinské nadšení pro věc. Zřejmě se kolem tohoto dokumentu motají i kvalitní historikové, protože kolikrát vytáhne z análů nesmírně zajímavé informace. [85 %] ()

Slavonice - Zastavený čas (2017) (S02E12)

Musím se přiznat, že po předchozí náloži dechberoucích dílů už mě nějaké Slavonice nedovedou dostat do kolen a velmi rychle mi dokonce vyšuměly z hlavy, kde se zachoval snad jen dobře známý Grázlův odkaz. Každopádně, pěkné městečko, kde nejzajímavější kupodivu systém kanálů, který toho hodně propojuje. [70 %] ()

Třeboň - Krčínovo dobré dílo (2017) (S02E13)

Nikdy bych nevěřil, že se dá povídání o rybnících předvést tak brutálně chytlavou audio vizuální formou. Všichni tvůrci si zaslouží moje plné uznání a Mirek Táborský je borec. Fantastická práce, má to všechno. Konečně jsem se dověděl, co ten kapr vlastně žere. [90 %] ()

Kladruby - Koně pro císaře (2017) (S02E14)

Tak i když jsem se mohl pokochat záběry na krásné koníčky, tak tomuto dílu něco chybělo a moc mě nechytil za srdíčko. Na můj vytříbený vkus mi zejména vadila přílišná stereotypnost. [50 %] ()

Lázeňský trojúhelník - Léčivá voda (2017) (S02E15)

I když rozhodně nejsem fanoušek lázní ani jiného nudného válení se a ztrácení času píčovinama, tak tyto díly o léčivých pramenech mají něco do sebe. Rád jsem se tedy vydal s lázeňským švihákem Mirkem k historickým pramenům nejslavnějších českých pramenů. Vskutku zajímavá a na informace bohatá výprava. Je mi líto, že se blížím v rámci tohoto luxusního dokumentu do finiše. [83 %] ()

Praha - Tři odstíny rozmanitosti (2017) (S02E16)

Znovu si dovolím požádat o vysvětlení toho, co chtěli tvůrci říct názvy epizod ze závěru první série. (Praha - rozmanitost v jednotě, Praha - jednota v rozmanitosti). Nepochopil jsem to už tehdy a když nyní vidím epizodu nazvanou "Tři odstíny rozmanitosti", tak bych skoro až řekl, že jsem to tehdy nepochopil správně, protože v Praze je ledacos, ale jednota v architektuře je to poslední, co bych se tam pokoušel hledat. Teto epizoda byla věnována právě třem totálně odlišným stavbám z totálně odlišných období a musím říct, že se mi líbila mnohem víc, než ten dvoudílných rychlo průlet napříč celým městem, ze kterého jste se ve výsledku nedověděli nic. Každopádně, naprosto luxusní český dokumentární cyklus, kdy bych moc rád uvítal další sérii. [78 %] ()