Mao: Čínský příběh

• Francúzsko Mao - A Chinese Tale

Velký kormidelník Mao, otec čínského komunismu, patří k významným osobnostem světových dějin. Byl to vojenský stratég, státník, vizionář, filosof, básník, revolucionář a politik. Za účelem natáčení tohoto čtyřdílného seriálu čínské úřady poprvé zpřístupnily své archivy, aby mohl být vypovězen celý příběh o životě komunistického vůdce. Dokument mapuje historii Číny od dob posledního císaře, kdy zemi rozkládaly a ovládaly západní mocnosti, což vyústilo v Opiové války, až po dnešní nově vznikající kapitalistickou Čínu. Vypráví příběh o Mao Ce-tungovi, který se narodil v rolnické rodině, byl vychováván mezi sedláky a postupně se stal znamenitým učencem, členem Kongresu Čínské komunistické strany a nakonec jejím předsedou. (oficiálny text distribútora)

farmnf

Na TV History a její dokumenty tu vždy naházím sraček, kolik se do ní vejde. Tentokrát, vědom si, že je to prostě francouzská dokumentární tvorba, kterou History patrně jenom nakoupila, jsem velmi spokojen a bylo by to i za 5, nebýt druhého, poměrně nudného dílu. Nejlépe hodnotím jedničku a čtyřku, kde je rozbor vztahu dnešní ryze obchodní a výrobní Číny s Maem. Bylo by asi zjednodušené a hloupé říci: Jsou to pitomé, žluté, malé, pracovité a nebezpečné opice. Máme za sebou zkušenost bratrů Germánů s Hitlerem, bratrů Rusů se Stalinem atd. Vůbec lidstvu nerozumím, to je závěr. Jinak dokument, kde je dostatek dobových záběrů, rozhovorů a velmi opatrný vstup komentátora. Takhle se to má dělat! ()

Ebon

Velmi dobře uchopené téma s řadou unikátních záběrů a mrazením, kam může zajít lidská poblázněnost ve vůdce. Studentské revoluční hlídky, nebo jak se jmenovali ty bezohledné partičky sadistů, pro mě byly hořkým mementem, jaké lidstvo vlastně je. ()