13. komnata - Série 18 (2021) (séria)

13. komnata Doroty Nvotové (S18E22)

(epizóda)

Slovenská herečka a zpěvačka na dobrodružných cestách opakovaně málem přišla o život. Jejím příběhem provází Karolína Kočí... Dorota Nvotová (39) se narodila slavným rodičům, herečce Anně Šiškové a skladateli Jaro Filipovi. Otec odešel od její matky už před Dorotiným narozením. První dva roky pak Dorotka vyrůstala jen s mámou, potom si matka našla nového partnera, režiséra Juraje Nvotu a narodila se sestra Tereza. Dorota změny nenesla lehce, cítila se osamělá, trpěla psychickými i tělesnými zdravotními problémy. Navzdory doporučením lékařů se vydávala na dobrodružné a nebezpečné cesty do zahraničí. Vypravila se do Nepálu, kde získala zázemí a možné naplnění její cestovatelské podstaty – otevření cestovní kanceláře. Po Bratislavě, Maledivách a Goa a navzdory zdravotním komplikacím se Káthmandú stalo jejím dalším domovem. Ovzduší nebylo dobré vzhledem k tomu, že trpí astmatem, navíc jí místní strava způsobila tyfus. Nemoc ji dohnala až na pokraj smrti, přes prognózy lékařů se však zotavila. Dorota se znovu vdala a narodil se jí syn. Začala pracovat jako dobrovolnice v místním sirotčinci a později děti podporovala na studiích. Desítky jich Dorotě říkají mámo a vděčí jí za přípravu na lepší život. Při jedné z cest za nepálskými dětmi dostala v horách výškovou nemoc, která jí přivodila plicní embolii. I tu nakonec přežila a rozhodla se i kvůli vlastnímu synovi, že se zbaví dlouholeté závislosti na kouření. (Česká televize)