Sestra

(festivalový názov)
  • Česko Sestra (festivalový názov) (viac)

Každý deň sa vyvezie 12-ročný Simon horskou lanovkou do lyžiarskeho strediska, kde celkom bezostyšne okráda sezónnych turistov. Berie takmer všetko, čo mu príde pod ruku, ale zaujíma sa hlavne o lyže, ktoré môže neskôr speňažiť. Ak si ho aj dakto všimne, vždy povie, že rodičia zahynuli pri autonehode a žije sám so sestrou. O pár rokov staršia a značne ľahkomyseľná Louise nemá potuchy, čím sa jej brat zaoberá. V ich zvláštnom vzťahu sa striedajú hádky a drobné nežnosti. Snímka, umiestnená do atraktívneho prostredia alpskej turistickej destinácie, predstavuje dramatický príbeh dieťaťa, ktoré verí, že našlo spôsob kompenzácie chabej súrodeneckej existencie. Portrét chlapca na začiatku puberty, oscilujúceho medzi podvodom a velikánskou túžbou po láske, je tiež akousi existenčnou sondou do rozporov a protikladov údajne prosperujúceho sveta. (Art Film Fest)

emma53

Krásné hory, ale už vůbec ne krásný život Simona a Louise, který máme možnost sledovat v pomalu plynoucím příběhu a mně bylo smutno, když jsem tak přemýšlela nad jejich vykolejeným životem, nad jejich city, touhami, smutkem a hlavně bojem o své místo v životě. A ač se to může zdát divné, tak ten malý klučina s nevinnýma očima možná cítil větší odpovědnost za ně dva i když to neřešil úplně nejideálnějším způsobem, než starší lehkomyslná Louise. Oba to hráli nesmírně přesvědčivě a Simonovi plačící oči v závěru a nebo jeho až hmatatelná touha po lásce byla velmi emotivní. A tenhle už druhý snímek, který jsem viděla od Ursuly Meier na mě zapůsobil určitě víc než Dům u dálnice, takže jedna hvězda navíc je jasná. . ()

FlyBoy

[FFF 2013, Sydney] Znepokojujúci portrét pozostalých v najlepšej tradícií bratov Dardennovcov. Pálčivá štúdia nedôstojného života a bipolárnych rodinných väzieb v ktorých dochádza (okrem iného) k stretu ohľaduplnej starostlivosti a zaslepenej "nenávisti". Veľmi citlivé vedenie hercov, pokojná ruka Agnès Godard a vzácna katarzia... ()

dopitak

Upřímný film, jehož téma Čechům bude blízké, kdykoliv se nám nějaká naše věc nikoliv vlastním přičiněním ztratí. Není těžké sympatizovat s mladičkým živitelem rodiny Simonem, jehož postava skýtá obrovský prostor pro nadějného herce jménem Kacey Mottet Klein (ročník 1998). Jeden z favoritů v mém programu letošního festivalu nezklamal, a to překvapivé odhalení v ději jako pověstná třešnička… kult pro Cinema Mundi, 2013. Čtyři a půl, ale pět nedám. Kde se Simon a jeho ségra vzali a co budou dělat po sezóně? Odpovědi nežádoucí, zničily by totiž dojem, který se Ursule Meier moc povedl. Když před vás postaví vynalézavého zlodějíčka, který krade aby měl na jídlo, budete mu fandit nebo se za něj upřímně stydět? Tak vidíte, a vítejte ve fanklubu. Agentka Scullyová je pořád ještě kost a Léa Seydoux vypadá na sedmnáct! ()

eLeR

O Simonovi, ktorý potreboval iba riadnu hromadu lásky zdarma a pocit istoty, že bude o neho postarané. O Louise, ktorá si so svojim životom nevedela dať rady. Zostáva nám len dúfať, že touto zimnou sezónou to všetko skončilo, Louise dostala rozum a Simonov život sa začal uberať iným smerom. Tým lepším. Veľmi dobrý film a známe herecké tváre potešili. Nedá mi nenapísať, že som sa celý čas bála, aby Simona neprichytili pri tých krádežiach, no na druhej strane, by som mala asi nesmierne nervy, keby niekto na svahu ukradol moje lyže. Simon neSimon. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 2 ()

Khalesi

Dnes, žiaľ, naozaj nie je raritou stretnúť ženu, ako Simonova "sestra". Zodpovednosť nie je v zrejme in. Aj dvanásťročné dieťa je niekedy dospelejšie, ako jeho rodičia, hlavne ak ho k tomu donútia okolnosti. Nezdalo sa mi to povrchné, ako som čítala v ktoromsi komentári, práve naopak, páčilo sa mi, že bol film dostatočne silným aj bez trápneho citového vydierania. Morálne hodnoty a snaha byť dobrým človekom sa pomaly niekam vytráca a nahradzuje ich prázdna existencia a honba za nezmyselnými cieľmi. Stále viac ľudí volí jednoduchšiu cestu a zatvára oči pred skutočnými problémami a pred pravdivým pohľadom do vlastnej duše. Páčil sa mi koniec v ktorom svitla aspoň malá iskrička nádeje ()