Nahid

(festivalový názov)
  • Česko Nahid (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty

Ďalšia snímka dokazujúca životaschopnosť a zásadovosť mladej generácie iránskych filmárov. Nahid patrí k priekopníckym iránskym filmom, ktoré poukazujú na problémy rozvedených žien, vrátane ich práva na opateru detí, a dotýkajú sa problematiky dočasných manželstiev. Mladá rozvedená žena Nahid žije so svojím 10-ročným synom v severoiránskom meste na pobreží Kaspického mora. Podľa iránskych zvykov opatera spoločného dieťaťa automaticky prináleží otcovi, no Nahidin exmanžel súhlasil, že sa tohto práva zriekne pod podmienkou, že Nahid sa nikdy nesmie znovu vydať. Rodiaci sa vzťah medzi Nahid a mužom, ktorý ju vášnivo miluje a chce sa s ňou oženiť, preto hrozí komplikáciami pre Nahidin život ženy ako aj matky. (IFF Bratislava)

Xeelee

[Febiofest 2016] Zajímavá sonda do mentality a zvyků Íránců, která mě po filmové stránce zas tak neoslovila. Ale každý kontroverzní snímek o tabuizovaných věcech, obzvášť pokud jde o lidská práva, si zaslouží pozornost. Jen je mi kultura, kde existuje něco tak bizarního jako dočasná manželství, naprosto cizí a měj jsem problém vnímat snímek jako něco kontroverzního. ()