Patero sálů

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 1995, 10 min

Réžia:

Evžen Plítek

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás. Jeho největší umělecké bohatství však představuje manýristická výzdoba interiérů a překrásná kašna na nádvoří. Jedním z pětice sálů Bučovického zámku je Síň pěti smyslů, která získala svůj název podle maleb v klenbě. Znázorňují pět lidských smyslů personifikovaných ženskými postavami a zvířaty. Ptačí síň, někdy také zvaná Černý sál, navozuje atmosféru lehké pergoly a své jméno získala podle vymalovaných ptáků v klenebních zrcadlech. Císařský sál je nejhonosnější místností bučovického zámku. Název je odvozen od bust 4 římských císařů, zaujmou však také malby na stropě, které čerpají námět z Homérovy Odyssey. Venušin sál je příkladem renesanční obliby a znalosti antické mytologie. Mimo ústřední fresky Venuše a Adonise jsou na stropě zachyceny protiklady lidských vlastností. Nejvíce pozornosti nicméně upoutá takzvaný Zaječí pokoj, který je ozdoben v Evropě ojedinělými motivy převráceného světa. Jsou to výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem po lidech. Na freskách spatříme, jak zajíci loví lidi, útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, bitvu zajíců se psy i hostinu královského zaječího páru. (Česká televize)

Filmotéka

Používateľ Formát Jazyky Pridané Pozn.
Sika DVD
19.05.2015