Pravoslávne Vianoce

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Slovensko, 2002, 24 min

Poetický obrázok z východoslovenských obcí, kde veriaci narodenie spasiteµa oslavujú podµa východného obradu, teda podµa juliánskeho kalendára. Dokumentárny film divákom pribliľuje obyčaje a zvyky súvisiace s Viliou a ďaląími dňami pravoslávnych Vianoc, ktoré sú o dva týľdne neskôr ako Vianoce v ostatnom kres»anskom svete. Postupne sa vąak z náąho ľivota vytrácajú, pretoľe tradíciu pravoslávnych Vianoc dodrľiava na Slovensku stále menej µudí. Na Slovensku je vyąe 50-tisíc pravoslávnych veriacich zdruľených okrem Bratislavy v dvoch východoslovenských eparchiách - preąovskej a michalovskej. V michalovskej sa vąak väčąina cirkevných obcí uľ pridrľiava nového kalendára a Jeľiąovo narodenie slávia spolu s ostatnými kres»anmi v decembri. Naopak, v preąovskej eparchii sa drvivá väčąina pravoslávnych veriacich predovąetkým v okresoch Snina, Svidník, Bardejov, Medzilaborce a Humenné riadi podµa starej tradície - tak ako to robia veµké pravoslávne cirkvi v Rusku, Srbsku, Poµsku a Jeruzaleme. Televízni tvorcovia z koąického ątúdia Slovenskej televízie na medzinárodnom festivale televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menąiny ´Môj rodný kraj´ v Uľhorode, v roku 2003 za tento snímok získali v hlavnej kategórii 2. cenu. (oficiálny text distribútora)

Filmotéka

Používateľ Formát Jazyky Pridané Pozn.
apokar Iné
07.01.2019