Josef Lada - malíř český

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny / Životopisný
Česko, 1997, 26 min

Pro každého, kdo se chce dozvědět více od pamětníků a z archivních dokumentů o autorovi kocoura Mikeše a ilustrátorovi Švejka. Dokumentární film z roku 1997 byl věnovan 110. výročí narození a 40. výročí úmrtí národního umělce Josefa Lady (17. 12. 1887 – 14. 12. 1957). Půlhodinový portrét není jen oslavou úctyhodného díla (přes 15 000 kreseb a ilustrací a kolem 400 obrazů), ale snaží se seznámit diváka i s méně známými skutečnostmi z Ladova života. Uvidíme vývoj malíře od prvních kreseb ve škole až po poslední obraz namalovaný roku 1957, krátce před smrtí. Ve filmu jsou zařazeny i unikátní archivní materiály a výpovědi nemnoha Ladových současníků. Film se také pokouší odpovědět na otázku, proč Ladovy kresby dodnes oslovují tak široké vrstvy lidí, od dětí až po dospělé, proč nás jeho plošná kresba stále fascinuje a také v čem je vzpomínání na zašlou krásu venkova, idealizované malířovým nezaměnitelným rukopisem, v dnešní době zahlcené technikou a neúctou ke krajině, tak blízké. (Česká televize)

topi

Krásný medailónek o našem geniálním a originálním malíři Josefovi Ladovi, rozdělený do několika kapitol, ve kterých mluví různí historikové, nebo lidé, kteří Ladu znali osobně. Hlasy komentářů, které dokument provázejí propůjčili Radovan Lukavský, Michal Pavlata a Jana Štěpánková. ()