Revoluce krve a ducha

všetky plagáty
? %
Československo, 1936

Ony

"Byl předváděn školní film. Přihlíželo mu na 400 študáků. Film se jmenoval "Revoluce krve a ducha" a ukazoval kontrast klidného vývoje v našem státě s krvavými převraty jinde. Bylo tam moc a moc zajímavých věcí. Ruská revoluce, německý převrat, čínské bouře, rakouská občanská válka, pětiletka, Stalin, Hitler, Mussolini, Beneš, Masaryk, československé legie, Ghandi, fašistická Italie, náš průmysl, armáda atd. atd. Přes hodinu to běželo a študáci klidně přihlíželi. Možná, že někteří podřimovali. Potom přišla tělovýchova. Objevilo se také footballové hřiště, na něž právě vbíhá jedenáctka s brankářem v čele. A tu pojednou hlediště oživlo a zaburácel hřímavý potlesk a nadšené volání. Duše študákova promluvila a pedagogy pojala hrůza." Takto v roce 1937 popsal projekci Revoluce krve a ducha Jaroslav Žák ve Študácích a kantorech. Vystihl to moc hezky. Když se tento film promítal o 70 let později u nás na fakultě, probíhalo to úplně stejně. Tedy až na to, že nás nepřihlíželo 400, ale asi 3. ()

• Osvald Kosek, ktorý bol členom správnej rady najväčších filmových a distribučných spoločností Elektafilm a Slaviafilm, sa v marci vzdal členstva v správnej rade Slaviafilmu, údajne kvôli tomu, že musel vo svojich kinách Alfa a Hviezda premietať tento americký strihový dokumentárny film, ktorý podľa Kosekovho oficiálneho vyjadrenia mal „silnú komunistickú tendenciu“ a v presvedčení, že by tým správna rada Slaviafilmu „mala v úmysle propagovať komunizmus v Čsl. republike.“ [Zdroj] (Raccoon.city)