Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (43)

Episode 8 (2013) (S02E08)

Evidentně se vše vyřeší a ještě solidně domotá zase až v samotném závěru. Zatímco na cíl umanutá Saga nejprve odhalila záměry chůvy Martinových dětí, nyní pojme podezření, kdo by mohl být mužem ze schodiště, který schytal do očí pepřový sprej. Čerstvé dánské pečivo její domněnku potvrdí. Vše okolo vyšetřování se postupně stáčí k dánské světově významné farmaceutické společnosti, manželka bratra její ředitelky mezitím odhaluje, co hošan po večerech sleduje u svého počítače ve sklepě. ()

Episode 9 (2013) (S02E09)

Martin se možná dostal Jensovi (z první série) pod kůži, jenže ten se začne uzavírat. A jeho postava bude mít fatální následky i v závěru série. Zatím to ale vypadá, že se i jeho rodinný život dává definitivně do pořádku. Akcie farmaceutické společnosti stouply, ale zadarmo to nebylo. „Nemáš ani páru, co jsem pro tebe udělal,“ sděluje bratr sestře, ke které celý život vzhlížel, zatímco kamery všechno zaznamenávají. Ve smrtelném ohrožení se přesto ocitají pasažéři letu do Frankfurtu. Finále bude zřejmě velké, protože případ ještě není uzavřený, přesto pár nezodpovězených otázek zřejmě zůstane. ()

Episode 10 (2013) (S02E10)

Most se právem stal velkým televizním pojmem a žánrovým klenotem. Napětí mezi Sagou a Martinem roste, závěr bude mít po Martinově (dost amatérském a naivním) kroku směrem k Jensovi dalekosáhlé následky na jejich přátelství. Ještě ale musí ochránit účastníky evropského summitu, na kterém má být vypuštěn virus, který začne být infekční, jakmile začne jeho nositel krvácet. Zmutované buňky vytvářejí aerosol. Když se dostane do kontaktu se vzduchem, začne se šířit a je extrémně smrtelný. O čemž se přesvědčí jedna z důležitých postav (pasáž na dámských toaletách silná). Desátý díl rozmáchlý, otázek ale zůstalo docela dost a nemyslím si, že na všechny dostaneme odpověď. ()

Season 3 (2015) (S03)

Aranžmá ukazující, jak má vypadat klasická rodina. A mezi figurínami dánská genderová aktivistka, která žije s ženou („moderní lesbička, která ničí přirozenou rodinu“). Mrtvá, naaranžovaná, nalíčená. A na švédském území. Zdá se, že opět půjde o moderní (módní) případ. Ten dle očekávání dostává Saga, a zatímco se nad druhou sérií neustále vznášel opar té první (konkrétně hlavního strůjce vražd Jense), ve třetí sérii bude patrně neustále cítit skutečnost, že Martin sedí ve vězení a Saga na tom má značný podíl. Stabilním novým parťákem se stává kodaňský policista Henrik Sabroe, který je rovněž plný tajemství. A se Sagou se snaží sblížit, ale bude to mít stejně jako jiní obtížné. Sagu čeká nepříjemné shledání s matkou, kterou viní ze smrti mladší sestry. Postav je opět hodně, nakonec mnohé směřuje k podnikateli a milovníku umění Freddiemu Holstovi, který očekává narození potomka. Henrik se postupně stává plnohodnotným členem týmu s vlastními démony a nakonec i velmi sympatickým. Vnitřní záležitosti, smrt obou rodičů, odpojení od přístrojů letitého přítele – i na Sagu je toho zatraceně hodně. Finále opět velmi silné. ()

Episode 1 (2015) (S03E01)

Aranžmá ukazující, jak má vypadat klasická rodina. A mezi figurínami dánská genderová aktivistka, která žije s ženou („moderní lesbička, která ničí přirozenou rodinu“). Mrtvá, naaranžovaná, nalíčená. A na švédském území. Zdá se, že opět půjde o moderní (módní) případ. Ten dle očekávání dostává Saga, a zatímco se nad druhou sérií neustále vznášel opar té první (konkrétně hlavního strůjce vražd Jense), ve třetí sérii bude patrně neustále cítit skutečnost, že Martin sedí ve vězení a Saga na tom má značný podíl. Získává k sobě novou (dámskou) posilu, jenže naše hrdinka s poruchou autistického spektra pozdě vyhodnotí, že podezřelý, kterého chtěly navštívit, je bývalý válečný veterán s očividnou psychickou poruchou. A bác! A tak se stabilním novým parťákem stává kodaňský policista Henrik Sabroe, který je rovněž plný tajemství. A Sagu čeká nepříjemné shledání s matkou, kterou viní ze smrti mladší sestry. Chce, aby navštívila umírajícího otce. Třetí série je tady! ()

Episode 2 (2015) (S03E02)

Nový kolega, kodaňský policista Henrik Sabroe, se snaží se Sagou sblížit, ale bude to mít stejně jako jiní obtížné. Alespoň v případě vyšetřování, respektive únosu důležité postavy má zajímavé poznatky (kolečko od kávy na novinovém papíře). Na scéně je každopádně druhá oběť, která má patrnou spojitost s tou první. Víc prostoru dostává i konzervativní blogerka se svou další zprávou „tradičně smýšlejícímu světu“. ()

Episode 3 (2015) (S03E03)

Nabíráme na obrátkách. Konečně, už jsem se krapet bál. Policejního šéfa Hanse našli, přišel sice o ruku, ale žije. To už neplatí pro otce Sagy, která se s ním odmítá naposledy rozloučit. Cesty vedou k mladíkovi, který uklízel v bytě konzervativní blogerky. Jeho pokus o vraždu náš tým přeruší. Nebo je podezřelým bývalý parťák z války mrtvého Mortena, kterému dluží balík peněz mladík, který čeká rodinu? Ono to bude všechno úplně jinak. Ostatně jsme už zvyklí. ()

Episode 4 (2015) (S03E04)

Na scéně je další postava, která se uvede nekompromisní scénou nad lůžkem svého nemocného otce. Živo bude i u těhotné Jeanette, která se pokouší urovnat dluh svého přítele u Lukase, o kterého se dál zajímá policie. Ta ale nejprve musí vyřešit dramatické chvíle u konzervativní blogerky doma. Henrik se konečně ukázal jako plnohodnotná postava se zajímavou minulostí i vlastními démony, v závěru dílu požádá Sagu o pomoc se starým případem pohřešované rodiny. Hlavně jsem rád, že jsem mu už přišel na chuť. ()

Episode 5 (2015) (S03E05)

Podezřelý Lukas zná Henrikovo tajemství a možná se mu bude jednou hodit nějaká ta laskavost. K té už ovšem nakonec nedojde. Oběti vražd spojuje spálenina – skvrna v ústech, ale ne u všech, plyne z toho tedy nějaký napodobitel? Náhradní šéfová kriminálky v Malmö, Linn, se čím dál tím víc zajímá o Sagu, její život i její pracovní návyky a postupy, což jí není příjemné. Navíc se má v její minulosti pošťourat jeden náš starý známý. Když už jsme u minulosti, Saga už zná pozadí starého případu, o který ji požádal Henrik. ()

Episode 6 (2015) (S03E06)

Atmosféra, napětí, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. Šestý díl mi sedl, konečně se vše začíná propojovat a velké množství postav má své opodstatnění. Samozřejmě jsem to čekal, ale divák v téhle otázce musí být trpělivý. Dočasná šéfová kriminálky v Malmö Linn se pokouší Sagu více začlenit do sociálního života, další ranou je ale skutečnost, že naše vyšetřovatelka přišla o posledního člena rodiny. Chápeme už i souvislosti mezi životním koučem Claesem a podnikatelem a milovníkem umění Freddiem, přičemž i další vražda je spojená právě s ním. Právě Freddie Holst žije s Claesovou bývalou ženou, pánové byli obchodními partnery, přičemž Holst měl kolegu podrazit. Claes navíc musí odolávat útokům fanynky jeho přednášek, která navíc vlastní pohřební službu a stará se o poslední rozloučení Claesova otce. Zajímavě se rozjíždí i linky okolo těhotné dívky Jeanette. ()

Episode 7 (2015) (S03E07)

Henrik dosud hovořící s nezvěstnou rodinou své nejbližší najednou nevidí. Jeho a Sagy snídani přeruší hlášení o dalších dvou obětech, u kterých opět nechybí groteskní aranžmá. Zbývá poslední mrtvola a jednou z verzí je, že by to mohl být zámožný podnikatel Holst. Vraždy totiž mají spojitost se sbírkou uměleckých děl, která mu patří. Freddie Holst mezitím zrazuje náhradní matku Jeanette od jejího přítele-karbaníka, který zrovna ztopil důležitý tablet. Čeká nás tak solidní naháněčka původního majitele. Saga je dál vyšetřovaná chlapíkem z vnitřních záležitostí skrze vraždu matky. S ohledem na okolnosti kolem Hanse jde o další výraznou ránu do její psychiky. ()

Episode 8 (2015) (S03E08)

Zdá se, že naše duo má pachatele. A troufám se pochlubit, že jsem jej odhalil krapet dřív. Freddie se čím dál víc sbližuje s Jeanette, což je jeho ženě logicky proti srsti. Jeanettin návrat do „jejich domu“ nedopadne dobře. Saga zármutek skrze Hanse zahání prací, ale vůbec tomu nepomáhá slídění z vnitřních záležitostí skrze vraždu matky. Zajímavý zvrat ve vyšetřování přinese fotografka Tina, přítelkyně ajťáka Johna. A John bude hrát důležitou roli také při střelbě na služebně, respektive jeho malá dcera. Každopádně v tomto ohledu mi nesedí jindy důsledná Saga, která nezkontrolovala podezřelého, navíc v případě toho, co se na ní všechno za poslední dobu navalilo, přeci musejí mít v policejním sboru psychology nabízející svým kolegům pomoc a podporu. ()

Episode 9 (2015) (S03E09)

Na Henrika jsem si někde v půli série zvykl a nakonec mi jeho postava přirostla k srdci. Podezření se přelévá mezi životním koučem Claesem a fanynkou jeho přednášek Annikou, nakonec to bude ale všechno jinak. Vyšetřovatelé mezitím objeví ztvárnění poslední vraždy – trojnásobné. S ohledem na okolnosti musí Saga od případu odstoupit. Rád se dopředu natlačí Rasmus Larsson, ambiciózní ucho, které beztak zase něco pokazí. Graduje to náramně. ()

Episode 10 (2015) (S03E10)

Kdo bude třetí obětí na zinscenované vraždě? Jdeme do finále, které se odehraje na nedalekém ostrově. Vnitřní záležitosti, smrt obou rodičů, odpojení od přístrojů letitého přítele – na Sagu je toho zatraceně hodně. I Henrik je na pokraji sil. Po vyřešení náročného případu se navíc dozvídá o tom, že ve Švédsku našli před pár týdny lidskou kostru pod silnicí. Ležela tam pět nebo šest let, s identifikací pomohla DNA. Co z toho asi vyplývá? Na čtvrtou sérii se nedá netěšit. ()

Season 4 (2018) (S04)

Oba jsou pěkně v prdeli a společně s nimi vstupujeme do (prý) závěrečné série. A znovu jsou u toho důležitá současná společenská témata. První díl má tři nosné linie: zlomený Henrik a jeho boj s myšlenkou, že jeho dvě pohřešované dcery někde „žijí“, Saga v zařízení, do kterého nepatří a úplně to v něm nedává, a pochopitelně začátek dalšího vyšetřování, které odstartovala krutá smrt šéfky imigračního úřadu. Zahrabaná do hlíny a ukamenovaná. Objevují se nové postavy, zase v tom všem máme zmatek, ale to si brzy opět sedne. Mrtví přibývají. V polovině série Saga přijde na stěžejní spojitost vražd – ukamenování, elektřina a jed. Tři metody vykonání trestu smrti. Jenže způsobů je víc, takže nepůjde o konečné číslo mrtvých. Velmi zajímavě se vyvíjí i vztah Sagy a Henrika, zasáhne do něj totiž něco, s čím zrovna nepočítali. Saga ovšem (jak je u ní ostatně zvykem) udělá zásadní krok sama, kolegu rozvzteká, tak se alespoň vrhne do starého případu zmizení Henrikových nejbližších. Finále silné. A nakonec i Saga nachází jakýsi vnitřní klid. Povedená tečka. A kdo ví, kde nakonec skončí. Výtečný seriál. ()

Episode 1 (2018) (S04E01)

Oba jsou pěkně v prdeli a společně s nimi vstupujeme do (zřejmě) závěrečné série. A znovu jsou u toho důležitá současná společenská témata. První díl má tři nosné linie: zlomený Henrik a jeho boj s myšlenkou, že jeho dvě pohřešované dcery někde „žijí“, Saga v zařízení, do kterého nepatří a úplně to v něm nedává, a pochopitelně začátek dalšího vyšetřování, které odstartovala krutá smrt šéfky imigračního úřadu. Zahrabaná do hlíny a ukamenovaná. Veselé to zase nebude. ()

Episode 2 (2018) (S04E02)

Další mrtvý zamotá dosavadní vyšetřování. Dle očekávání se objevují nové postavy, zase v tom všem máme zmatek, ale to si opět sedne. Deportovaný gay zůstal v zemi, šéfka imigrační úřadu obdržela spoustu výhružek, na scéně je i matka se synem, které ohrožuje násilnický manžel. Nové postavy se objevují rovněž v podivném uskupení lidí, zajímavě se jeví i dvě náctileté sestry, které žijí z kapsářství. Saga je konečně zproštěná viny a propuštěná z vězení, Henrikovi se stále vracejí myšlenky na jeho dvě dcery, přitom je to už osm let od jejich zmizení. ()

Episode 3 (2018) (S04E03)

Humorné okamžiky, které pramení většinou ze střetů Sagy s realitou a „běžným“ chováním všech ostatních, pokračují. Okolo brutálně zavražděné ředitelky imigračního úřadu se evidentně pohybovali hodně zvláštní lidé. Muž určený k deportaci navíc něco podstatného ví. V centru dění se objevují i dvě mladistvé zlodějky, kterým nakonec Henrik poskytne přístřeší. Pár momentů pro tentokrát těžkopádnějších. ()

Episode 4 (2018) (S04E04)

Tak už asi víme, kdo seděl v černém autě. Přijde i velmi „silná“ a krutá scéna dcery gangstera, která se bojí klaunů. Jeden z podezřelých, kterému hrozí vyhoštění ze země, se odhodlá k zoufalému činu. Následně Saga přijde na stěžejní spojitost vražd – ukamenování, elektřina a jed. Tři metody vykonání trestu smrti. Jenže způsobů je víc, takže nepůjde o konečné číslo mrtvých. Další díl se silnými momenty. ()

Episode 5 (2018) (S04E05)

Vztah Sagy a Henrika zasáhne novinka, se kterou zrovna nepočítali a která může jejich životy hodně změnit. Jenže vzápětí Saga, jak už je ostatně zvyklá, udělá zásadní krok, což jejich vztah hodně naruší. Henrik pak v návalu vzteku říká nahlas, co si o své emočně chladné kolegyni myslí. Ale k samotnému případu: „dokonalou“ komunitu narušuje nezvaný host a záhy to do města přivede i duo vyšetřovatelů. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)