Den se děje

(festivalový názov)
  • Švajčiarsko Day Is Done
Švajčiarsko, 2011, 111 min

FilmŽIVOT prolíná v poeticko-ironické rovině městské výjevy se zvukovou stopou složenou ze vzkazů na záznamníku, které jsou svébytnou pamětí událostí posledních let. V autobiografické fikci, vyjadřující neustálý svár hrdinova vnitřního světa se světem vnějším, se v okně vlaku odráží měděný západ slunce, dravci krouží, milenci se objímají a ze záznamníku zní hlas dnes už mrtvého otce. (MFDF Ji.hlava)

rivah

Film sleduje proměny Curychu během dvaceti let zachycené z jeho studia, chůzi lidí, let letadel, stavby objektů, ve zvukové stopě jsou vzkazy z jeho telefonního záznamníku.(recenze Artechock na IMDb) /Bohužel nikde nejsou žádné titulky/ ()

Eodeon

Thomasi, viděl jsem tvůj film. díky za něj. rozumím tomu, že je pro tebe nejspíš čímsi velmi osobním. když umělec usiluje o něčem tak intimním vypovědět, chápu, že musí vynalézt úplně novou formu, nová slova, kterými by popsal, co vidí a cítí on a nikdo další. co nikdo další možná nikdy nebude schopný vidět a cítit, ne stejně. ale tobě zjevně neschází víra ve filmový obraz. to je dobře. i já si tak nějak naivně myslím, že se jeho prostřednictvím dá vyjádřit hodně. třeba i souvislosti z meziřádků, i city, pro něž ve slovníku scházejí slova. čtu emoce vypsané ve sledu obrazů zvláštním citem pro střih, povědomým výběrem záběrů a podivuhodnou hudební kompozicí. jinýma očima sleduji stejné obrazy jako ty a uvažuji, zda vůbec vidíme oba totéž. z nějakého neuchopitelného důvodu, i když se to vzpírá rozumu, jsem si jist, že vidíme. měj se dobře. ()