Píše se rok 1950. Zatímco někteří lidé budují s nadšením totalitní stát, jiní lidé z něho v hrůze utíkají. A někteří se ztratí. Tak jako se ztratila Jarmila, sestra lékařky Marie. Sice od ní přišel dopis ze Západního Německa, ale je adresován Marušce a tak Jarmila sestře nikdy neříkala. Tak začíná dramatický příběh scenáristy Václava Šaška Kráska a netvor 1950. Na začátku je jen skoro nedoložitelná pochybnost, pak intuice milující sestry a Marie se vydá po stopách. Víc prozradit nelze. Je to příběh napínavý, syrový a jde v něm o život a ne jen o jeden! (oficiálny text distribútora)

Boulderman

První hodnocení a první komentář :) Děj dosti předvídatelný, hyperakční, vadily mi ty různé úhly pohledu v malých oknech, osoby dobré, děj napínavý. Taková dosti napínavá, ale viditelně televizní práce. Jen bych to asi přesunul na později. Čisté 3 body ()

Pitryx

Za ty debilní čtverce a obdélníky v celém filmu dvacítka dolů. Za Issovou další dvacítka mínus. Pár věcí jsem nepochopil, několikrát jsem se podíval, kdy už bude konec, a prostě mi tu něco scházelo, ale nejsem schopen určit přesně co. V nouzi se lze podívat podruhé. ()

heavy66

Čekal jsem mnohem víc. Pokud se týká napětí a tísnivé atmosféry, major Zeman jasně vede! Tomáš Töpfer je jednou u mě strážmistr Arazím a sériového vraha lze mu jen těžko uvěřit! A čtverečky mě pěkně otravovaly! Tak snad jestli nechce Jiří Svoboda přebásnit třeba Mimikry?! ()

blanic

Svobodovy filmy mě nikdy příliš neoslnily, a proto jsem ani tentokrát mnoho nečekal. A bohužel musím konstatovat, že můj předpoklad se vyplnil. Herecké obsazení naplněné mými oblíbenci slibovalo nevšední podívanou, avšak celková realizace značně vázla. Scénář je prošpikovaný banálními větami typu TAK UŽ TO VYKLOP!!! dělený obraz působí spíše rušivě než aby přinesl něco pozitivního a nejvíc mě štval naprosto přehrávaný výkon Matěje Hádka. Naopak Kláře Issové a Tomáši Töpferovi to hodně sedělo, ovšem jejich herectví se v podprůměrné režii thrilleru bez napětí vytrácí. ()

carl.oesch odpad!

Se jenom divím, že bolševik Svoboda, který zaštítil "bezpečný přerod KSČ do nové a zcela demokratické KSČM" měl tu odvahu natáčet film o zločinech jeho rodné strany. A to někteří kritizují Vávru.....jinak slabota a nutno konstatovat, že ani scénárista V. Šašek se tentokrát moc nevyznamenal. Překombinované, zdlouhavé a když si třeba člověk přečte něco o skutečné události, která byla použita jako námět, nestačí se diviti, co tady vzniklo za splácaninu. Nakonec, takhle podobně to bylo podáno v jednom díle Majora Zemana..... ()

Cascabel odpad!

Mohl z toho být krásný horor, jak naznačuje název (závěrečná scéna na svatbě by jeho dobovou grotesknost jenom podtrhla), takhle je to jenom naruby obrácený Major Zeman. Snímek se potácí mezi pokusem o thriller se špatným tempem a naivními náznaky kriminálky, a bezradným tříštěním obrazu odkazuje dokonce spíš k dramatizovaným dokumentům. Výsledkem je, že z filmu divák nemá o moc víc, než se dozví ze závěrečných textů. Škoda hereckého výkonu Tomáše Töpfera. ()

Nerajohn

Pusťte si Bestii. Ta je mnohem lepší. Režisér Svoboda ale pořád docela umí. Experimenty s děleným obrazem jsou ale docela k ničemu. Snímek působí příliš televizně, možná to chtělo i někoho jiného místo Töpfera, to je prostě Arazim. Proboha, proč Issovka neutekla tak, že skočila z okna? Ale dávám tři hvězdičky, protože téma Pilčíka je prostě moc zajímavé. ()

beruskaska

Škoda jen té televizní omezené podoby. Zajímavé téma, silný příběh na podkladě skutečných událostí, dobré herecké výkony, jen nějak nedotažený snímeček. Jakoby příběhu chybělo nějaké to pravé koření, které nevynahradili ani jinak skvělí herci, ani dobrý příběh. První polovina filmu je pošmourná až nudná, v druhé půlce děj začíná nabírat na obrátkách a přerůstá do napínavého thrilleru. Jinak, přesvědčivě se podařilo zachytit atmosféru té doby, praktiky státní bezpečnosti i její častou provázanost se zločinem. Sequens měl v Majoru Zemanovi rozhodně více prostoru, ale i tak bych nesrovnávala nesrovnatelné. Společný mají jen původní příběh... ()

Kozlowski8

50. léta-doba největších zvěrstev komunistické diktatury, kdy i sebemenší náznak nesouhlasu či odporu se tvrdě trestal. Mladá doktorka se snaží dopátrat svojí sestry, která zmizela. Ani údajný dopis od ní z emigrace ji nepřesvědčí... Průměrný film, určitě ne nezajímavý, ale ani ničím neohromující. Pokud chtěl režisér s kameramanem zaujmout diváka používaní obrazu v obraze v každém třetím záběru, tak se jim to povedlo, v mém případě však v záporném slova smyslu. Toto pojetí má význam při zachycení dvou paralelně probíhajících linií nebo k přednesení bezprostředního výrazu dvou osob, jež se nemohou dostat do jednoho záběru kamery. V tomto filmu toto bylo používáno, kromě uvedených příkladů, i v momentech, kdy to bylo zbytečné a proto obrazu v obraze bylo příliš a mělo rušivý a nepříjemný účinek. ()

romanz123

Přišlo mi to spíše jako "výchovný film" pro mládež někde na pomezí základní a střední školy. Téma tohoto filmu je jistě závažné a je dobré je připomínat, ale zasloužilo by si lepší zpracování. Rozdělování obrazu působí dost samoúčelně a přehnaně dramatická hudba až rušivě a Klára Issová (i když ji jinak mám celkem v oblibě) moc nehraje, spíš se jen tak celým filmem utrápeně "protváří". Celkově mě prostřední část filmu sice zaujala, ale když se mi nelíbil úvod a závěr, tak těžko můžu jít nad dvě hvězdičky. ()

Pametnik80

Čekal jsem víc. Svoboda zná řemeslo, ale Sequens ho ovládal líp.Z fenoménu Pilčík se dalo získat mnohem víc. Ve srovnání s Bestii Majora Zemana vychází Kráska jako chudší příbuzná.Nehodnotím ideologii, ale jen zpracování.Mimochodem, kdysi běžel v ČT jakýsi zahraniční film na téma akce Kámen (převaděči, falešná hranice) a tam byl motiv Pilčíka taky naznačen.Bohužel, neobjevil jsem ho na csfd ani jinde. Jenom to české zpracování Swingtime. ()

maarr

No na to co by z daného tématu šlo vytvořit to bylo hodně slabé. I když z televizní tvorby České televize z poslední doby to patří k tomu lepšímu... Nápad s dělením obrazu mi přišel stupidní absolutně se nehodící do filmu tohoto tématu, jen laciný pokus o kopírání seriálů americké produkce, originalita by neškodila. Scénář i režie mi přišla dosti slabá, obsazení výborné, ale když je vše jasné už od poloviny filmu (tedy kdo je pachatelem) a konečná zápletka je vlastně taková nijaká tak pak to tak vypadá... ()

Hombre8

Každý další Pilčík je dobrý. Navíc invenčně pojatá Svobodova stranická katarze hodně potěšila temnou atmosférou a pravdivějším scénářem než třeba Bestie, kde to pochopitelně takhle nešlo a ani se nechtělo aby bylo šlo. Je zbytečné jakkoliv polemizovat, zda tomu takhle opravdu stoprocentně bylo. Jakmile je součástí hry jakákoliv tajná služba jakéhokoliv státu, jakéhokoliv režimu, ztrácí pojem pravda svůj význam, protože tihle jsou tu od toho, aby žádná nebyla. Dle mého jeden z nejlepších Svobodových filmů. Svoboda jako člověk je cenný především tím, že přesto, že je celoživotní levičák, je schopen realistického pohledu na dobu minulou, narozdíl od zapšklých máslohlavců, nesoucích si po celý zbytek života vnitřní, neviditelný cejch kolaboranta a chytajících se stébla vyvinění se, které jim dnešek umožňuje tím, že můžou svobodně házet špínu a vinu na jiné. ()

Pavelkedar

Celkem zajímavé zpracování případu "Strejčka", Arazím mě v netradiční roli zrovna moc nesedl. A vůbec nechápu spojitost s "Měsícem s dýmkou" jak zde někteří uvádějí. To jsou dva naprosto odlišné příběhy, s Pilčíkem to nemá nic společného. ()

SVotM

Nijak výrazné po filmařské stránce, ale rozhodně zajímavá zápletka příběhu. V krátké době jsem podruhé narazila na téma pro zisk vraždících převaděčů (nedávno to byl román Siromacha od A. Königsmarka), které ukazuje i jiný úhel fenoménu statečných převaděčů v 50. letech (bez diskuse - čest těm, kteří kopečkářům skutečně pomáhali!!). Ač jsem Kláře Issové vždy fandila, začínám mít pocit, že si povětšinou vystačí s utrápeným/vyděšeným výrazem a tuto polohu příliš často nemění. ()

Accacia

Ty čtverečky, to je děs... Hrozně to ruší, ruší, ruší. Topfer je sviňák od přírody, takže se snažit ani nemusel, je to od počátku jasné, bohužel. Mlčenlivá žena je dobrá. ()

Scott67

Hubert Pilčík a jeho odporné činy, to by bylo panečku témátko na horror. Kam by se hrabal Hannibal Lecter? Škoda přeškoda, že takový potenciál nebyl nikterak využit. To už bylo mnohem lepší dřívější zpracování v seriálu pana Sequense. Ale ani tam to nebylo rozvinuto do patřičné šíře. Dnes by to mohla uspokojivě zpracovat leda tak nějaká zahraniční produkce. A to už by možná zase nebylo ono. Místo toho se "um" dnešních domácích tvůrců utápí ve zcela zbytečných ordinacích a podobném braku. ()