Zpráva o Terezíně

Československo, 1983, 25 min

Réžia:

Drahoslav Holub

Miroslav Moravec (rozprávač)

Historie pevnosti a města Terezín, které nacisté proměnili v koncentrační tábor. Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. Roku 1782 byla prohlášena svobodným královským městem. Jméno městu císař udělil na počest své matky císařovny Marie Terezie. Během druhé světové války pevnost sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Malá pevnost na pravém břehu Ohře, umístěná při silnici do Prahy, pak smutně proslula coby věznice pražského gestapa. (oficiálny text distribútora)

Volodimir2

Dokument nám približuje vznik a poslanie pevnosti Terezín, najväčšiu časť filmu zaberá obdobie 2. svetovej vojny. Po nemeckej okupácii Československa od 10.6.1940 si gestapo v Malej pevnosti zriadilo väzenie pre politických väzňov a od 24.11.1941 bolo v Hlavnej pevnosti vytvorené židovské ghetto. Obe zariadenia fungovali nezávisle na sebe. Veľmi dobre je to spracované v tomto dokumente so zameraním na II. časť Väzenské mesto, III. Terezín 1940-1945 (Malá pevnosť), IV. Veľká pevnosť (Židovské ghetto), V. Terezínsky kat Rojko, VI. Podzemná továreň Richard a v VI. časti Cesty na smrť. Terezín svojou podstatou väzením slúžil aj po 2. svetovej vojne. Stal sa internačným táborom pre nemeckých vojnových zajatcov ale aj pre civilné osoby nemeckej národnosti, ktoré mali byť odsunuté do Nemecka. ()