Par dzimteniti

• USA Three Men and a Fish Pond

strougy

Tři (později už jen dva) muži v chalupě u jezera hlídají zdejší rybí sádku. Občas vyženou hejno nenažraných kormoránů, zablbnou si s korpulentní kamarádkou a taky rádi jedí či rozbíjejí vajíčka. A to je tak vše důležité, co je o tom potřeba vědět. Svou specifickou poetiku tenhle náhled do jejich každodenního vyklidněného života má, evokovalo mi to staré časy, kdy jsem bydlel uprostřed lesa v hájovně (za což ovšem taky možná může to věčné nasávání kořalky, tomu jsem se tehdá věnoval s oblibou taky), ovšem 50 minutová stopáž je prostě příliš. Být to kratší, bavilo by mě to víc. Lepší 3*. ()

Marze

Život na pěkném místě u rybníka, mnoho zvířat a závěrečná chlapská chlastačka po výlovu kaprů při harmonice. Oficiální text k filmu zde: Jednou mi přišel spam „Gold Dust Sold“ (zlatý prach na prodej). Recitovala jsem si ta slova jako básničku – gold, dust a sold. A najednou jsem se přistihla při myšlence – dle textů filmové teorie mě zastihl takzvaný Kulešovův (neboli Eisensteinův) efekt – že dva obrazy tvoří obraz třetí. V tomto případě za vším stojí tři slova. Nebo tři muži. Že je voda mokrá, ráno časné a mezi smradem a vůní je pouze skutečnost. A že člověk by se měl alespoň občas zvednout a opustit svůj každodenní život. Nemusí chodit daleko, stačí zajít tam, kde jsou lidé, ptáci, tráva, stromy, práce, prázdniny, radosti, starosti, utíkání a spočinutí. Tento snímek je spíše prostý než kdovíjak složitý – je o našem fyzickém a duchovním chápání světa. Je o tom, že jsou lidé. A také ptáci, a mlha, a slunce, a noc, a tak dál. Že to všechno existuje. Laila Pakalnina ()