Suchá Hora

všetky plagáty
Česko, 1994, 60 min

Réžia:

Pavel Štingl

Po tři roky natáčel režisér Pavel Štingl se štábem České televize proměny ekonomických i lidských vztahů v Suché Hoře na slovenské Oravě. V horalském kraji byl - více než kde jinde - zřejmý jistý svár tradice a socialistické vesnice a samozřejmě také dny, které změnily hranice Československa zde otevřely nové situace, vztahy a problémy. Dokument otevírají fotografie Věry Štinglové - jsou základem ke konfrontaci se stavem vesnického společenství v roce 1989. Film, který je hlubokou sondou do rodin a intimních zákoutí, ukazuje jak se změnil a mění život v Suché Hoře. (oficiálny text distribútora)

Baldrick

Hehe, tak zas přijeli soudruzi z Prahy, že prej jak se máme a jak to vidíme do budoucna:) Aneb jak to vypadá, když pražský svazáci, pak bejvalí svazáci, se jezděj tak jednou do roka na dalekou Oravu kochat zbytky folklóru, kterej samozřejmě zničili ty prašiví komunisti, sakra, velebnosti! Jo, a že před tim jich žilo třeba devět až dvanáct ve špatně vytopenejch chaloupkách, kde spali v jedný místnosti na třech postelích, což museli chudáci za těch ošklivejch komoušů skoro všichni vyměnit za vytápěný rodinný baráky jako kráva, to nám řádně přeškolený (dnes již zasloužilý, neřkuli přímo národní) ideologický komentátor Töpfer poctivě vysvětlí, že, tak nějak po kapitalisticku, aby si náhodou popletený divák nevytvořil na základě osobních výpovědí goralů ten, jak se tomu nadává, no, vlastní názor, že;) ()