Mořští kovbojové

• USA Cowboys of the Sea
USA, 2009, 3x50 min

Seriál Mořští kovbojové se zabývá problematikou komerčního rybolovu na Aljašce v průběhu celého roku. Vypravíme se na sever a na vlastní kůži poznáme drsné pracovní podmínky, se kterými se tu lidé potýkají. Zjistíme, jak se žije rybářům na palubách jejich lodí, dělníkům ve zpracovatelských závodech, pilotům malých letadel, kteří pátrají po svých kamarádech nebo jim pomáhají, a představitelům Úřadu pro lov ryb a divoké zvěře, kteří na všechno dohlížejí. Budeme sledovat celý proces od výlovu až po cestu úlovku na trh. Seriál ukazuje, jak v průběhu celého roku probíhá rybaření pomocí nevodů a na dlouhém vlasci. Rybolov s využitím nevodů vyžaduje velké lodě s obrovitými sítěmi, kterými se ryby doslova naberou z vody. Tímto způsobem se vyzvedne až téměř sedm tun ryb najednou. Dlouhé vlasce opatřené tisíci háčky se zase rozprostírají do vzdálenosti mnoha kilometrů. (oficiálny text distribútora)

Marze

Pěkný pánský kolektiv řezníků, takoví mořští horníci Z dnešní optiky přelovování oceánů kvli přemnoženému lidstvo se dá na tyhle pracovníky pohlížet srovnatelně negativně jako na burzovní makléře. Kdyby mi nutili spát jen 4 hodiny denně, tak je hodím přes palubu. ()