Vláda

Dánsko, (2010–2022), 36 h 28 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvorcovia:

Adam Price

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen (viac)

Dánská seriálová produkce dnes platí za pojem na světovém trhu, ale bývá převážně asociována s ponurými kriminálkami. Její mezinárodně nejúspěšnější a nejoslavovanější příspěvek, který je všeobecně považovaný za jeden z nejzásadnějších titulů celosvětové televizní tvorby, nicméně náleží do zcela vlastní žánrové kategorie. Jak napovídá název, Vláda je seriál o politice, potažmo o její provázanosti se světem médií. Hlavní hrdinka Birgitte Nyborgová, předsedkyně hlavní středové strany, se v prvním díle stává překvapivým vítězem voleb a následující epizody sledují její působení na postu premiérky. Při tom vyprávění sleduje nejen rovinu profesní s osobním životem a ukazuje nejen, jak se idealistická politička učí manévrovat v prostoru vládních jednání a mocenských bojů během událostí lokálního rázu, ale i mezinárodního dosahu. Současně se zaměřuje také na její rodinný život, který je vystaven těžkým zkouškám. Dalšími klíčovými postavami, které seriál sleduje v práci i soukromí, jsou premiérčin spin doctor Kasper Juul a ambiciózní televizní moderátorka Katrine Fonsmarková.

Ačkoli by se mohlo zdát, že seriál ze zákulisí dánské politiky bude mít pouze lokální dopad, právě díky bravurnímu dramatickému rozvedení politických problémů tak, aby postihovaly obecnou rovinu a ne minoritní jednotlivosti, a díky důrazu na morální ohledy i dopady politických rozhodnutí na osobní životy se z Vlády stal nejdiskutovanější seriál dánské historie, ale také ohromující mezinárodní hit vysílaný v sedmdesáti zemích světa. Nejdůmyslnějším tahem tvůrců bylo, že diváky navnadí na nahlédnutí pod pokličku vrcholové politiky, ale přitom ve skutečnosti nepřinášejí nezaujaté pojednání o tom, jak to v politice a médiích chodí, ani nesklouzávají k vyhrocenému démonizování politických kariéristů jako americký hit Dům z karet. Vláda naopak ukazuje, jaká politika má být. Tento přístup právě v kontrastu k reálné politice udělal ze seriálu divácký hit, ale také předmět vášnivých debat a vyhrocených reakcí některých představitelů dánských stran. (Česká televize)

Recenzie používateľa Snorlax k tomuto seriálu (13)

Vláda (2010)

Na co zlaté Lindholmovy scenáristické ruce sáhnou, to se podaří. Samotný nápad ukázat moderní evropskou politiku a politická média nikoliv jako nesmiřitelné protivníky, ale jako partnery, je příjemně povzbudivý. Seriál nekritizuje, jen nabízí témata k široké společenské diskuzi. A nebojí se přitom sáhnout i do vod poněkud ostrakizovaných, když se staví za práva prostitutek na uznání jejich podnikatelské činnosti na roveň s ostatními podnikateli. ()

Série 1 (2010) (S01)

S odstupem času se ukazuje, že první zahřívací díly byly pouhým slabým odvarem toho, co následovalo později. Neskutečně napínavé, skvěle napsané i zahrané. ()

Série 2 (2011) (S02)

Druhá série je opět vynikající učebnicí politiky, ale navíc nahlíží dost kriticky na média, především při srovnání etického chování skutečných novinářů a bezskrupulózního jednání bulváru. ()

89 000 dětí (2011) (S02E01)

I když je to agitka na válku, je to řemeslně tak skvělé, že si to prostě zaslouží plný počet. ()

Série 3 (2013) (S03)

Citelně chybí zapojení Lindoholma do tvůrčího týmu, ale i tak je to stále velice napínavý a celkově výborně udělaný seriál. Na rozdíl od druhé série je zde více Torbena, což se mi hodně líbí. Malling sehrál zbabělce excelentně. I když je třetí série jednoznačně nejslabší, stále si zaslouží velký obdiv za napínavost a uvěřitelnost až na jednu výjimku, tím je rozhodnutí Birgitte v samotném závěru posledního dílu. ()

Budoucnost patří ženám (2022) (S04E01)

Mezi premiérkou a ministryní zahraničí to pěkně jiskří. A paní ministryně dostala, co chtěla. Seriál reflektuje aktuální situaci a řeší i sankce uvalené na Ruskou federaci. Jen Birgitte mi přijde méně rázná, ale třebas se opět probere k životu, čeká ji výzva, ty ona má ráda. ()

Menší zlo (2022) (S04E02)

Že bude Birgitte takhle poslušně panáčkovat za pouhý příslib pozice tajemníka OSN, to bych do ní neřekla. „Jednou politik, navždy politik,“ jak pravil ve Starostech starosty Monroe Cole, když porušil veřejný slib a dal ve volbách hlas sám sobě. ()

Inuit Nunaat: Země lidí (2022) (S04E03)

Je obdivuhodné, jak Katrine dokáže vždy kopat za svého zaměstnavatele přátelství, nepřátelství. Konečně zase začíná houstnout napětí. ()

Bez komentáře (2022) (S04E04)

Nevím, jestli mám dánské uklízečky litovat, že si vysavač nosí na zádech, výhodu to má, rozhodně se lépe přenáší z místa na místo. Scénou s vysáváním měl díl skončit, abychom si nemuseli Birgitte přestat vážit. ()

Prakticky polární země (2022) (S04E05)

Birgitte opět hraje vyšší dívčí a je znovu nucena udělat něco, co vždy tvrdila, že neudělá. ()

Moc v Dánsku (2022) (S04E06)

Birgitte si musí připadat prokletá, sotva vyřeší jeden problém, hnedle se dva nové objeví. ()

Prostě zařiďte, ať to zmizí (2022) (S04E07)

USA opět podráží svého partnera, Katrine stále marně šlape vodu a Birgitte opět školí své kolegy lekcemi z kruté politiky. ()

Matka moře (2022) (S04E08)

Doufám, že nás v příští sezóně vezme Birgitte do svého nového působiště. ()