Zápisník cestovatele

• Francúzsko Travel Notebook
všetky plagáty
Francúzsko, 2007, 10x60 min

Enšpígl

Tohle není cestopis ve kterým by se průvodce nahrnul k nejprofláklejší památce vyprskal na nás fakta a rychle běžel rajtovat k další turistický atrakci. Tohle má v sobě pořádnou porci bohémství, průvodci se totiž navštívenou zemí poflakují jak se jim zlíbí a když je cokoli chytne za srdce, přírodní scénérie, místní obyvatelé, tradice nebo zvyky, zastaví se a začnou to malovat. Nádherný, některý obrázky bych si klidně koupil, protože z nich je cítit tlukot srdce, atmosféra okamžiku, který ve všech těch digitálně upravovaných dokonalých fotografiích naprosto postrádám. Někdy mě přijde, že to masové cestování alias hon po atrakcích ničí samotnou podstatu cesty, stát se alespoň na chvíli součástí místa ve kterým se nacházím. Dostat do sebe co nejvíc pocitů a emocí, vnímat jedinečnost atmosféry dané země. Hodně lidí dneska cestuje, ale jen málo z nich skutečně poznává. Cestopis se svobodnou duší, plný pravého bohémství. Hrozně se mě líbila Cuba s Carlou Tallop, jak na konci pořadu své obrázky vystavila v jedné obyčejné kubánské ulici, nebo když Anne na Kapverdách malovala sopku, přisednul si k ní asi patnáctiletý černoušek, začal taky malovat a pak jí ten svůj obrázek věnoval, tak to bylo krásný. O tomhle pro mě je cestování. ()