Phares d'ouest

Réžia:

Bernard Poggi

Scenár:

Léonid Kameneff

Dvanásť chlapcov sa vydáva na dobrodružnú plavbu loďou po stopách Krištofa Kolumba. Cestou pátrajú po informáciach o jeho živote a sledujú stopu jeho cesty do Nového sveta.
Polodokumentárnu snímku doplňujú zábery na exotické ostrovy a meditačný hudobný sprievod. (ash99)

GAVIN17

Film, který mám již šest let ve své filmotéce, ale neměl dlouho svoji stránku, proto komentuji až dnes. Je to pro mne jeden z nejlepších dokumentů o reálné cestě za historií a poznáváním, které podnikla na lodi Karrek Van skupina 12 francouzských chlapců z proslulé "Školy na lodi", která byla svého času (od roku 1969) průkopnickým pedagogickým experimentem, při němž se chlapci naučili během mnohaměsíční, a často i mnohaleté (ti nejvěrnější strávili pod plachtami až 6 let) plavby po mnoha mořích jazyky, zeměpis, přírodopis, dějepis, fyziku, mechaniku,fotografovali a filmovali, vydávali si lodní časopis, osvojili si veškeré zručnosti a dovednosti př i opravách své lodi, poznali sílu opravdového přátelství, stali se sebevědomými, zvídavými a jedinečnými lidmi. Musím se při tom přiznat, že život na lodi a plavení se po různých končinách je můj sen už klukovských let a nikdy se mi moc nesplnil, o to víc mne potěšil tento film i vědomí, že školou na lodi prošlo několik set chlapců a mohli prožít plně a dobrodružně svůj klukovský život.Tento snímek z roku 1990 je jakousi třešničkou na dortu dvacetileté činnosti Školy a výmluvně ukazuje přínosnost volnosti v růstů mladých charakterů. Mezi dokumenty je to jednoznačně jednička a jinak samozřejmě 5 hvězdiček. ()