Krik

Juhoslávia, 1978, 10 min

Réžia:

Ivko Sesic

Radko

Múr pevnosti je tiahly. Vysoký, nerozborný a hrubý. Vytvára hranicu. Oddeľuje priestory závojom neviditeľnosti. Do priestorov za múrmi zvonka nevidieť. Len ak sa prekročí brána. Uprostred hrubánskych múrov zvieratá. Teda vo filme vidno najmä ich fragmenty. Chvost leva, laby tigra a tak. Z oddychu uprostred betónovo-kovových výbehov cítiť smútok. Túžbu po vlhkej divokosti hustého lesa. Nemali by to tam ľahšie, no určite živšie a prirodzenejšie. V stenách zoo kvília duchovia uhynutých tvorov balady o večných klietkach, mrežiach, studenom podklade z muriva a kameňa. Dve experimentálne skladby sprevádzajúce film túto biedu zajatia kombinovanú s akousi nádejou prežitia celkom verne odrážajú. Medze interpretácie pri experimentoch tohto typu sú široké. Krik sa preto dá vnímať aj totálne ináč ako som opísal. A to je v poriadku. Napríklad ako symbolické pásmo o živote v zajatí za železnou (ideologickou) oponou, či ako prostý zvukovo-obrazový experiment bez ucelenejšej myšlienky, slúžiaci len voľnej asociácii významov/ snov/ fantázií k predstaveným záberom. ()

Tom_Lachtan

Radko to popsal poeticky, já to popíšu možná trochu cynicky. Záběry na tlapy lvů, voháňky tygrů a podobné zvěře a do toho spousta záběrů na beton, mříže, ohrady a podobné záležitosti. A ano, chápu, co tím chtěl autor říct, ale aby to fungovalo jako film, potřebuje to víc zajímavé filmařiny. Mnohem víc. ps: jmenuje se to Krik a žádná zvěř v řev nepropukne, což je asi ta nejvíc umělecká věc za celých deset minut >->->http://www.ubu.com/film/sesic_krik.html<-<-< ()