Nepolapitelný motýl

Česko, 2002, 64 min

Réžia:

Petr Skala

Jarmila Novotná (a.z.), Adolf Branald

Portrét české operní pěvkyně Jarmily Novotné. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Hodně emotivní dokument z produkce Obecního domu, který se vyznačuje zejména velkým množstvím vzpomínajících přátel a členů rodiny. Jinak se toho faktografického příliš mnoho nedozvídáme a smysl utíkající metafory za pomoci záběrů z Die verkaufte Braut je až příliš na hraně umělecké licence. Čili ten Adolf Branald nám zprostředkuje Jarmilu jako symbol první republiky, tvář ze stokoruny Maxe Švabinského. Náhodný kolemjdoucí Herman V. Traub, obyvatel New Yorku, apeluje na dobrou reprezentaci Československa skrze Jarmilu během jejích slavných 16 let v Metropolitní opeře. Hovoří Dr. Jan Králík, editor Jarmiliných pamětí, Ludmila Matrtajová, zakladatelka Společnosti Jarmily Novotné. Jarmila Packard, dcera, George Daubek, syn, Jana Kittlerová, neteř, Ing. Jiří Kittler, synovec. Ludmila Dvořáková, sólistka Metropolitní opery, Mgr. Virginie Walterová, zpěvačka - žákyně, Jarmila Fiala, vídeňská přítelkyně, Prof. Ljuba Medková-Straková, přítelkyně, Prof. Miroslav Turek, přítel rodiny, Václav Kliment, liteňský varhaník a zpěvák, Jiří Bašta, liteňský rodák, Jarmila Roubíčková, kmotřenka, Prof. Ladislav Štros, operní režisér, Anna Filová, Božena Poláčková, Josef Poláček, Růžena Veselá, Marie Fraňsková, obyvatelé Litně, Ing. Jiří Holub, starosta Radotína. ()