Kauza profesorky Vackové

všetky plagáty
Česko, 2010, 57 min

Réžia:

Pavel Křemen

Rekonstrukce nezákonného soudního procesu z 50. let s odvážnou obhájkyní lidských práv.  Růžena Vacková byla teprve druhou ženou v české historii, která se stala univerzitní profesorkou. Narodila se v roce 1901 ve Velkém Meziříčí v rodině lékaře, který ji vychoval ve vlasteneckém duchu, v úctě k velikánům naší země a v hrdosti na příslušnost k českému národu. Vystudovala Karlovu Universitu a v roce 1930 se stala docentkou, v roce 1946 profesorkou. Věnovala se dějinám umění, archeologii, estetice. Za války byli její bratr a švarg popraveni za odboj proti nacismu. Také Růžena Vacková je zatčena. Hrozil jí trest smrti. V únoru 1948 byla jediným pedagogem univerzity, který jde společně se studenty na Hrad žádat prezidenta Beneše, aby neustoupil tlaku Gottwalda. Otevřenou podporou demokratickým studentům svůj osud zpečetila. V roce 1952 je zatčena a souzena v procesu zvaném "Oto Mádr a spol."
Případ se stal pro komunistickou propagandu velmi důležitou politickou kauzou. (oficiálny text distribútora)

igi B. odpad!

Ne! Ne!! A NE!!! Třikrát NE a ještě stokrát k tomu! . . . Tohle je zase jednou opravdový hnus, vidět stádo dramaticky šaškujících a ke všemu ochotných postpubertálních ochotníků ruku v ruce s hrstkou seriálových celebřití, hrajících si na "DOKUMENT" o historii - navíc vcelku nedávné! To je neskutečné, kam dospěla v pohledu na vlastní minulost tahle společnost po dvou desetiletích hry na svobodu - ano - I MYŠLENÍ A VYJADŘOVÁNÍ! . . . Mladí vytrendovaní šašci... A tohle prosím navíc MAJÍ BÝT BUDOUCÍ PRÁVNÍCI!!! (Ale tak stačí nahlédnout na různé kauzy, týkající se všelijakých těch právnických studií po našem, že... A nejde jak známo jen o prasárny z Plzně! - tady se vy protekční děcka statečně ponimrejte ve sračkách, ale aby to nakonec nebyly i vaše vlastní, že...) . . . Každopádně tohle je už je šílenost a lumpárna na kvadrát - a prosím produkovaná >televizí veřejné služby< , tohle je jen manipulátorská žumpa a naprostá degradace formátu, který má tu drzost se v tušašsku ještě vůbec nazývat "dokumentem"... . . . Historická fakta (?) obalená do telenovelové melodrámy a reálie nahrazené fabulacemi k obrazu autorů a protagonistů, hotová >kauza šmausa< , nezasluhující si v téhle formě ani tu jednu hvězdu za nepochybně smutný osud skutečné postavy jedné z obětí bolševického soudnictví coby předobrazu zde prezentovaného "příběhu"... %-[.. - - - P.S. Ani se neptám na rozpočet pořadu, který d.m.s.n. byl jedním ze zásadních důvodů, proč toto >dílo< ve své podobě vůbec vzniklo! - - - - - (Poprvé a zcela jistě naposled s neblahým očekáváním a nakonec v úžasu zhnuseně viděno 17.2.2011 na ČT2 coby (k)análu, který sám o sobě už často bývá kauzou, hodnocení 3. /po odvysílání reálně první!/, komentář zde jako druhý /po odvysílání reálně první!/ - 17.2.2011) ()

Bohemák

Jak tak poslouchám některé současné osmnáctileté intelektuály, tak si říkám, že připomínání bolšovického zvěrstva nemůže být nikdy dost. O profesorce Vackové jsem nic nevěděl a teď vůbec nelituju, že jsem jí hodinku svého života věnoval. Dokument asi nešel natočit nějak poutavěji - báječně se využilo rekonstrukce procesu s prof. Vackovou, provedené nadšeně a asi i velmi zdařile studenty práv, a spolu s nimi také dvěma herci - Milenou Steinmasslovou v roli hlavní hrdinky a Davidem Suchařípou. Možná jsem trochu neobjektivní kvůli tomu, že film šije do komoušů, ale já mám prostě pocit, že se jedná o ukázku toho, jak lze za minimální náklady vytvořit hodinový dokument, který nenudí, mnoho toho sdělí a třeba pár potencionálních komunistických voličů odradí. ()