Travelator

(festivalový názov)
  • Srbsko Travelator (viac)

Slav je osmnáctiletý nadšenec do počítačových stříleček. A je nejlepší. To je zjevné nejen jeho přátelům, ale také lidem, kteří se rozhodnou jeho talentu využít. Jednoho dne ho najmou na skutečnou vraždu. Má zabít člověka, který je v programu pro ochranu svědků. Slav výzvu přijme a pojme ji jako další level v jeho hře. Letí do Ameriky, v Las Vegas identifikuje svůj cíl a den po dni začne shromažďovat informace. Jako zkušený hráč využívá vše, co se naučil před monitorem. Bude však jeho talent ve virtuální realitě stačit ke střetu se skutečným protivníkem? Film poukazuje na zmatení současné mladé generace žijící ve virtuálním světě, který čím dál častěji ovlivňuje jejich rozhodnutí ve světě reálném. (Febiofest)

Mertax

Byť má zápletka dobrý potenciál, o příběhu se dozvíme jen velmi málo. Strukturu filmu tvoří flashbacky a flashforwardy, ze kterých režisér sporadicky prostřihává do ošumělého tábora, kde se nic zajímavého neděje. Chybí jakékoli budování napětí, ale u Travelatoru totiž vůbec nejde o postupnou gradaci nebo neotřelé akční scény, ale o čistě pocitové zážitky, které protagonistovi přinese stav vědomí změněný drogami a také jeho intenzivní vnímání dosud nikdy nespatřeného hedonismu. V pestrobarevném Vegas se setkává se svůdným luxusem, pompézními stavbami, přitažlivými striptérkami, gamblerstvím a hlavně také možností získat cokoli od zbraní přes omamné látky./// Vytvořit kontrast na přesvíceném americkém ráji konzumu a šedivých barvách ohyzdných ubytoven se jeví jako velmi prvoplánový krok. Šeď omšelých příbytků zde nicméně neslouží jako instrument pro citové vydírání, byť Slav se k zločinu odhodlá jen proto, aby získal peníze na léčbu matky. Do tábora se vracíme jen v několika krátkých scénách, které nepůsobí jako přehlídka utrpení./// V neonovém městě nabitém agresivní energií se Slav sice necítí přirozeně, to však řeší přepnutím do jediného módu – herního, ve kterém dosahuje pocitu, že má vše zcela pod kontrolou. Režisér rámuje Travelator promyšleným snímáním, kdy film začíná POV záběrem postavy v počítačové hře a končí tímtéž hlediskovým záběrem, ovšem již sledujícím reálnou postavu se zbraní, kde „reload“ už neexistuje…Svérázný styl je navíc podpořen tu elektronickou hudbou či metalem a jindy zase kostelními chorály, což vytváří atraktivní kombinaci poloh od tupého zírání na plátno přes podupávání do rytmu až k nadpozemským náladám./// Film není šílenou halucinací jako Vejdi do prázdna, komediální jízdou typu Pařba ve Vegas a ani tripem jako Strach a hnus v Las Vegas, přesto si z každého filmu něco vypůjčuje a tvoří svébytné dílo, které funguje i bez lajny v přítmí kinosálu. [Febiofest 2015] ()

Ony

Rakočevićův štěněcí ksichtík není zrovna něco, na co by mě bavilo koukat celý večer. Možná právě to byl největší problém. Zpětně uznávám, že nápad není špatný a zdánlivě bezúčelné střídání dějových rovin je celkem rafinované, ale k přesvědčivosti a zapamatovatelnosti cosi chybělo. A sušší potitulkovou (!) pointu jsem asi ještě neviděla. ()

dzira

Po snímcích Jagoda u supermarketu a Guća! přišel Dušan Milić s Travelatorem. Nedovedu si představit, že by mohl natočit něco odlišnějšího. Ale uvidíme v prosinci. To má přijít do kin film Mrak. A podle rozhovoru s režisérem nás čeká opět něco úplně jiného.... Potřetí 4 hvězdy. Dotáhne to příště na pět? ()

ZkuKol

Jako spát se u toho dá, film bez děje a sdělení. Ani ten vizuál nemá kouzlo, chladný digitál umí spousta jiných tvůrců lépe a ještě u toho vyprávějí nosný příběh... ()

Disease

Výtvarně místy slušná vykradačka Enter the Void. Naneštěstí zůstalo jen u formalistických orgií a obsah se kamsi vytratil. Televizní hlasatelé blábolící opakovaně pasáže z Bible rozhodně žádnou nadstavbu nepřinesli. Iritovalo mě samoúčelné střídání časových rovin a absence jakékoli psychologie Slava. ()

phoebe79

Námět filmu není špatný, mohl to bejt dost dobrej film,...mohl....není. Celý film mi bylo jedno, co se stane nebo nestane a hl.postava mi lezla neskutečně na nervy, škoda. ()

pushover

Forma bez obsahu, kterej by sám o sobě vydal tak na 20 min. kraťas. Pan režisér se považuje asi za umělce. Zatím nejslabší kousek FEBIA 2015. ()