Cyklus portrétů Čechů, kteří byli "na zkušené" v některé evropské zemi.  Možnost studia a získávání profesních zkušeností v zahraničí byla v době, kdy Evropu dělila železná opona, takřka nemožná. Dnes jezdí na stáže studenti středních a vysokých škol i absolventi. Jaké zkušenosti získávají vedle těch, které budou potřebovat pro svůj obor? Jak se Češi chovají v cizině? A jak je zahraniční kolegové přijímají? Musí bořit nějaké mýty? Co zjišťují venku o svém češství? A co o jiných národech a evropanství? Co máme v integrované Evropě společného a v čem se odlišujeme? Jaké máme společné hodnoty? Jak důležité jsou studijní a pracovní pobyty pro kulturní a multikulturní rozvoj? Právě na tyto otázky dopovídá cyklus Evropa a já prostřednictvím portrétů konkrétních lidí. (Česká televize)

Zuzzka

Neviděla jsem moc dílů tudíž to nemohu hodnotit tak nějak celkově, ale téma tohoto pořadu je mi velice blízké a například reportáž s Martou jandovou jsem doslova hltala. Moc zajímavě mluvila o Američanech i Němcích a dozvěděla jsem se o ní skvělé věci. Ráda poslouchám zkušenosti lidí se zahraničím. A i ta stopáž je více než příjemná. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o různých částech světa. Jedná se o méně zdařilý projekt. ()