Přežila jsem pochod smrti

• USA One Survivor Remembers (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
USA, 1995, 39 min

Dokument HBO o odvaze mladé židovky a jejím odhodlání přežít skutečnou noční můru na sklonku druhé světové války. Příběh Gerdy Weissmanové, polské židovky, o odhodlání čelit nevyslovitelným těžkostem a osobní tragédii. Gerda ve válce ztratila svého bratra, matku a nejlepší přátele, a přesto v sobě našla sílu bojovat s osudem. Po třech letech pobytu v koncentračních táborech, umístěných podél hranic Polska a Německa, byla Gerda spolu s 2 000 ženami poslána na tři měsíce trvající pochod smrti z Polska přes Čechy. Ženy, které nebyly schopny pochodu, byly zastřeleny. V podvečer svých 21. narozenin, Gerdu Weissmanovou a 150 dalších žen, které přežily, osvobodila ve Volarech pěší divize, jejímž členem byl mladý americký voják Kurt Klein. Nyní, po více než padesáti letech přináší Gerda a její manžel Kurt světu pozoruhodný příběh o odvaze a vytrvalosti, využívající autentické zážitky a současné i historické prameny z oblasti Polska a České republiky. "Kurt otevřel dveře do mého života a mé budoucnosti." - Gerda Weissmanová
HBO (divize Time Warner International) věnovala peněžitý dar městu Volary na ochranu památky a hrobů žen, které zemřely při pochodu smrti. Dar převzal starosta města Volary, pan Svatopluk Vokurka. (HBO Europe)

• V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)