Entertainment

(študentský film)
Krátkometrážny
Česko, 2010, 42 min

mihora

Pozorování kouře proplétajícího se světlem, nekonečně dlouhé zvedání špendlíku z podlahy. Někdy je to poslední možnost - upnout se na tyhle detaily a snažit se si je uvědomit, vážně bytostně uvědomit, cítit je v každé vteřině, v každém pohybu. Protože jedině z těch detailů se dá zase poskládat celý obraz. (Jen mě mrzí, že nedokážu odhadnout, jestli je Entertainment tolik intimní, nebo jestli je to jen hra na efekt.) ()

Adam Bernau

Tak v Entertainmentu se sice mluví, ale tentokrát to není na škodu věci. "- Karlovo namesti and Mala Stranah! (...) Would you like to go to Paris?" " - Perhaps, why not? (...) I have something to do afternoon, must go to Post office and evening also something..." Stupor. Ani se nedá říct, že by jel na nikotinu, to spíš jen proměňuje svůj dech v dým, čině ho tak viditelným. Jinak by nevěděl, jestli existuje. Není dění, okolností, situace, setkání, jež by mohly být něčím jiným než nerozlišitelným pozadím oddělené nehybnosti. Jen ten dým se hýbe. S ničím Pavlovi nelze vejít ve styk. Jen sem tam ulpí na věci, která je na tom podobně jako on sám. S kvalitou filmu je to ovšem podobné. Silně působily oddělené drobné unity (ať už šlo o dialog, náladu, scénu či obraz), kdežto s celkem filmu jsem nemohl vejít ve styk, přestože naprosto nelze říci, že by film působil rozbitě či bezkoncepčně, nebo že by mi nevyhovoval stylově (to naopak). Celek působil úsilně, chtě nechtě jsem ho musel vnímat jako vpravdě učednický počin, arci vyspělý a jasně naznačující umělecké ambice i nemalé kvality autora. Proto jen tři hvězdičky. Ale když on ten film tak, jak v celku je, po svém skončení příliš silně hlodá, nedá pokoj. Proto přece jen čtyři. Scéna s Katkou, jež by mohla naznačovat jistou jednoduchou interpretaci, naštěstí žádnou jednoduchou interpretaci nepřipouští a vlastně možnost jednoduše interpretovat spíš maří. Viděno dvakrát, stálo za to. Podobně jako u Víta Zapletala více než dosavadní vrcholné opus cením krátkometrážní němý film (Za trochu lásky..., resp. Pět měsíců...), u obou se ale těším na další velký kus. "What is behind this door? -Nothing, it´s empty room. -May I see it? -Yes, ofcourse." ()