Albatros

• Veľká Británia Albatross

Sedmnáctiletá rebelka a přírodní živel Emelia (Jessica Brown Findlay), začíná pracovat jako pokojská v Domu na Útesu, malém hotelu na jižním pobřeží Anglie, který vede nefunkční rodina Fisherů. Jejich také sedmnáctiletá dcera a věčná "šprtka" Beth (Felicity Jones), se rychle s Emelií spřátelí a vznikne mezi nimi silné pouto. Emelie ví vše, co dnešní teenageři potřebují. Jak sehnat alkohol, jak s přehledem sbalit kluka a jak si užívat života bez zábran. To se samozřejmě nezamlouvá matce Beth (Julia Ormond), a tak čeká na vhoudnou příležitost, jak se jí zbavit. Do hry ale vstupuje otec (Sebastian Koch), který v krásné a divoké Emelii vidí více než jen pokojskou a to se terpve začnou dít věci. (oficiálny text distribútora)

Ant

Typicky po anglicku sympatický film o druhých šancích. Je to sice drama, ale je fajn, že mají mnohé scény vtipný podtext. Obsazení je výborné. Jessica Brown Findlay se předvedla jako všestranná herečka a celý film si krade pro sebe. Ačkoli ani Felicity Jones se tu neztratí. Film, který mi udělal vážně velkou radost. 8/10 ()

dr.fish

Známý spisovatel, který už dlouho nic nenapsal, sedící bezradně u laptopu, rodina taktak držící pohromadě, energie chybí, hádky s manželkou, existenční potíže, prázdnota. A do toho se vřítí jak řeka mladá holka plná života, rozvíří stojaté vody jeho rodinného penzionu, nepokrytě ho svádí pod záminkou kurzu tvůrčího psaní. A on se nechá, jelikož všechno je lepší než sedět u toho laptopu. Emelia, ta mladá holka, se vklíní mezi členy rodiny. S otcem se tajně schází, starší dceru uvádí do života. Strhne je svou energií, touhou užívat si. Sama v tom má ale jasno nejmíň ze všech. Hledání sebe sama, nebo tak nějak se to oficiálně jmenuje. V nezávislém filmu je to jedno z velkých témat. Tvůrci nám rozkryjí ten průser, v němž se hrdina plácá, a pak nám to tak nějak zaobalí, závěr je vždy mírně pozitivní, jakože "žít smysl má..." Tenhle příběh z řady taky nevybočuje, je ale navíc veden velmi citlivě na pomezí komedie a dramatu, místy je k smíchu, pak zase vážný, přitažen za vlasy jen na únosnou míru. Především je lidský a uvěřitelný. A skvělé obsazení ho jen podtrhává. Fajn film...80% ()

rikitiki

Poněkud komplikovaná cesta, jak chudá sirota přišla k notebooku, ale budiž - snaha se jí upřít nedá. Ne už tak filmu, kde se manželská a tvůrčí krize potkají s nymfičkou a druhou mízou, ale neděje se nic, co by se nedalo čekat. V přímořském městečku panuje převážně nuda, jen sem tam zředěná nějakou ostřejší průpovídkou inteligentní holky s prořízlou pusou, která ale skočila na tak průhledný špek, že ta její proklamovaná inteligence ztrácí na důvěryhodnosti. Množství hluchých scén. SHRNUTÍ: Když si vaše mladá zaměstnankyně vezme na maškarní oslavu kostým sestávající z kovových bikin princezny Lei, je čas začít se obávat o manžela. ()

Maq

Tak jsem právě dodštil síru na Malickův New World a náhoda mi přihrála filmový zážitek představující takřka ideální protipól. Jen si je porovnejme! --- Malick okázale zvěstuje kraviny. MacCormick vypráví příběh. Malick hlásá ideje ústy vyfantazírovaných hrdinů. MacCormick nic nehlásá a vystačí si s reálnými lidmi. Malick fabuluje černobíle, MacCormickovy postavy a vztahy jsou ambivalentní, nejsou podřízeny žádné šabloně. --- Albatross je uvedenými kvalitami samozřejmě mnohem vydatnější potravou. Tenhle film dělá právě to, co dobré umění dělat má. Vnímavého diváka nenechají chladným nedokonalé a tápající postavy, může se nimi identifikovat, konfrontovat s vlastními zážitky, pocity a představami, má příležitost své postoje promýšlet, rozvíjet a verifikovat. --- Zbývá vysvětlit, proč dávám pouze tři hvězdičky. No, v mé škále hodnocení jsou tři hvězdičky už docela hodně. Toto je vážně dobrý film, chytrý a podnětný. Díkybohu máme takových víc, a ve srovnání s nimi tenhle nevyčnívá; oslovil mě slušně, vtipně, nikoli převratně. Přál bych si žít ve světě, kde filmy tohoto druhu a úrovně představují standard filmové (televizní) tvorby. Geniální to není a předloh by se našlo dost, jenže to bohužel není divácká - a tedy komerční - priorita. --- ()

Thomick

Ani zdaleka ne dokonalý dramedy. Tvůrci absolutně nedokážou zaujmout ani hlavní dějovou linií, natožpak těma podružnýma, do toho se přidávaj zbůhdarma užívaný hororový tóny a všecko zabíjí hloupě nerozhodná závěrečná 20minutovka. Nicméně to všechno se - ke štěstí Albatrosa - daří z velký části maskovat laškovnou, drzou a přece křehkou, nehorázně sexy Jessikou Brown Findlay, kteroužto (i s jejim neodolatelnym chrapláčkem) slavnostně prohlašuju za svou plus mínus 164. filmovou platonickou lásku. Tak! --- Btw všimli jste si camea Sama z Love Actually? O:-) ()

• Film byl natočen v roce 2009 na ostrově Man. (Marek#33)
  • Zelené sportovní kabrio, které ve filmu řídí Jonathan (Sebastian Koch), je Triumph TR2, vyráběný v letech 1953-1955. (Kritiq)
  • V predajni, kde si Emelia (Jessica Brown Findlay) kupuje fľašu vína, jej pokladník povie sumu v dolároch. Dej filmu sa však odohráva na ostrove Man, kde sa používa britská libra. (MikaelSVK)